Choď na obsah Choď na menu

Výstava Grécko

vystava-grecko-na-usvite-dejin.jpgVýstava Grécko na úsvite dejín zo súkromnej zbierky Jána Hertlíka ponúka návštevníkom príležitosť oboznámiť sa s pozoruhodným časovým úsekom dejín starovekého Grécka. Ján Hertlík zberateľ a cestovateľ, sa na výstave zaoberá všetkými druhmi umenia, ktoré archeológovia v egejskej oblasti dosiaľ vyniesli na svetlo a ukazuje ich rozmanitosť a vysokú umeleckú kvalitu.

Prezentuje obdobie od neolitu okolo roku 7000 pred n. l. až do rozpadu mykénskej kultúry zhruba do roku 1100 pred n. l. Vyzdvihuje pritom vo svojej zbierke aj nálezy na Kykladských ostrovoch, mramorové figúrky – idoly väčšinou ženských postav. Prekvapivé bohatstvo umeleckých diel i obdivuhodnú dokonalosť výrobných technik dokladá autor mnohými ukážkami vo forme replík, ktoré dávajú výstave mimoriadnu pútavosť.                                

Umenie klasického Grécka dlho zatieňovalo vyspelú kultúru, ktorá vznikla viac ako tisíc rokov pred vládou Perikla v egejskej oblasti. Na Kréte boli v tej dobe postavené výstavné paláce, zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky, keramika všetkého druhu. Keď sopečná katastrofa zničila minojskú kultúru, získali vedúcu úlohu Mykény, ktorej kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá.

 

TRIBEČSKÉ MÚZEUM V TOPOĽČANOCH TEKOVSKÉ MÚZEUM V LEVICIACH HRADNÉ MÚZEUM VO FIĽAKOVE VLASTIVĚDNÉ MUZEUM JESENICKA GEMERSKO MALOHONTSKÉ MÚZEUM V RIMAVSKEJ SOBOTE VIHORLATSKÉ MÚZEUM V HUMENNOM VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM V KOŠICIACH

 

 

Príspevky

Novinky

 
31. 7. 2017 | | Rubrika: Výstava Grécko

Grécko na úsvite dejín

Archeologická výstava venovaná obdobiu starovekého Grécka

 
30. 7. 2017 | | Rubrika: Výstava Grécko

Pripravované výstavy

 
27. 7. 2017 | | Rubrika: Výstava Grécko