Choď na obsah Choď na menu

Egypt – Pamiatky a zaujímavosti

7. 10. 2011

egypt-dnes.jpg

Egypt je jednou z najnavštevovanejších arabských krajín. Táto krajina s bohato rozvinutým cestovným ruchom, sa z neho naučila aj patrične ťažiť. I keď ide o arabskú krajinu, svoj cestovný ruch si zakladá predovšetkým na pamiatkach ešte z predislamskej éry. Egypt ťaží zo svojho dedičstva antickej kultúry, no nie len z neho.  Je to krajina nesmierne lákavá a bohatá na mnohé pozoruhodnosti, ktoré sem priťahujú húfy turistov.

Sfinga a pyramídy v Gíze

Pyramídy v Gíze sú jediným doteraz zachovaným dielom zo Siedmych divov sveta. Predstavujú monumentálny obraz staviteľstva a schopnosti ľudského ducha. Veľká pyramída v Gíze je jednou z najstarších turistických atrakcií a práve pyramídy sú prvým symbolom, ktorý si spojíme s Egyptom aj my dnes. V Gíze sa nachádzajú tri hlavné pyramídy – najväčšia Cheopsova pyramída, a menšia Menkaureho pyramída. Každá z nich bola postavená ako samostatná hrobka egyptského faraóna, po ktorom nesie aj meno. Pred pyramídami leží Sfinga. Obrovská socha s telom leva a hlavou egyptského kráľa je vytesaná z jedného bloku kameňa. Dodnes vyvoláva údiv u návštevníkov tohto miesta.

Káhira a jej stredoveké jadro

Obrázok

Káhira je najväčším mestom arabského sveta. Je domovom takmer 16tich miliónov ľudí a cestovatelia si z nej prinášajú dojmy ako obrovský chaos a špina. Egyptská vláda nezvláda takú obrovskú kumuláciu obyvateľstva a to robí z Káhiry jedno z najšpinavších a najrušnejších miest Blízkeho východu. Napriek tomu všetkému sa oplatí do Káhiry prísť. Najväčším lákadlom mesta je predovšetkým jej stará islamská architektúra. Malé úzke uličky starého mesta s pulzujúcim životom napĺňajú návštevníkov jedinečnými dojmami, že sa presúvajú v čase niekde ďaleko do minulosti. Trhoviská, ktoré pamätajú stáročia, nespočetne veľa mešít, množstvo koptských kostolov a staré stredoveké brány mesta. Aj to je atmosféra, ktorú môžu návštevníci vstrebávať pri chodení starým mestom. K najnavštevovanejším atraktivitám mesta patria Citadela a bazár Khan al-Khalili (Chán al-Chalílí). Najznámejšie mešity Káhiry sú Mešita Mohammeda Aliho, mešita postavená ibn Tulunom, jedna z najväčších mešít sveta a mešita al-Azhar, ktorá je sídlom najstaršej univerzity sveta už od roku 970.

Abu Simbel

Abu Simbel je hneď po pyramídach najväčšou atrakciou Egypta. Tieto chrámy nechal postaviť faraón Ramesses II. Turistickou atrakciou sa stal Abu Simbel už vo viktoriánskych časoch, kedy sem lákal návštevníkov. Okrem pôsobivého dojmu, ktorý tento chrámový komplex budí, je rovnako pôsobivá aj jeho história. Hlavne história jeho premiestnenia v šesťdesiatych rokoch. Z dôvodu výstavby Asuánskej priehrady bol chrám na náklady UNESCO rozrezaný a premiestnený o šesťdesiat metrov vyššie, pričom sa zachovala pôvodná lokalizácia chrámu aj s nasmerovaním na slnko. To má mimoriadny význam predovšetkým pri tejto stavbe. Pri výstavbe tohto komplexu sa naplno prejavila genialita inžinierov starého Egypta. Vnútorná svätyňa chrámu ostáva totiž po celý rok zahalená v prítmí a dvakrát do roka, vo februári a v októbri preniknú svetelné lúče do samého vnútra svätyne. Stavitelia navrhli stavbu tak, aby to bolo ku dňu narodenia faraóna a k príležitosti jeho zvolenia za kráľa Egypta. Dvakrát do roka sa tu koná Festival Abu Simbel, kde organizátori spojili pôsobivú svetelnú show spolu s hudbou a tancom do jedného vynikajúceho podujatia. Abu Simbel sa nachádza na juhu Egypta pri hraniciach so Sudánom. Leží na brehu Asuánskej priehrady. Dostať sa tam môžete letecky z Káhiry, ale taktiež autobusovou dopravou, alebo aj loďou z mesta Asuán.

Karnak 

Obrázok

Karnak je najväčším chrámovým komplexom v celom Egypte. Toto miesto by nemal prehliadnuť žiaden z návštevníkov Egypta. Chrám bol budovaný a prestavovaný po dobu 2000 rokov a na tomto mieste sa uctievali snáď všetky božstvá starovekého Egypta. Bolo to pravdepodobne najvýznamnejšie náboženské miesto tej doby. Celý komplex sa rozkladá na ploche 1500 x 800 metrov. Pozostával zo svätýň, stĺporadí a obeliskov. Chrámový komplex bol v staroveku súčasťou hlavného mesta Egypta Téb. Areál je tak obrovský, že nie každý návštevník je schopný prejsť každú jednu jeho časť. Čo by ale návštevník minúť  nemal, je stĺpová sála vo Veľkom Amonovom chráme.

Údolie kráľov

Údolie kráľov alebo po arabsky Biban El Moluk je bývalým pohrebiskom faraónov. Cez toto miesto ležiace neďaleko starovekých Téb,  odchádzali egyptskí králi na svoju poslednú cestu na druhý svet v nádeji, že sa tam stretnú so svojimi bohmi. Spomedzi množstva hrobiek, ktoré sa tu nachádzajú, sa najviac zapísala do histórie Tutamchámonova hrobka objavená v prvej polovici minulého storočia. Ako jediná bola objavená takmer nedotknutá a nevykradnutá. Artefakty, ktoré sa v nej nachádzali môžete objavovať dnes v Káhirskom múzeu.

za Siwa

za Siwa sa nachádza na východe krajiny, v púšti neďaleko hraníc s Líbyou. Obyvatelia oázy hovoria vlastným jazykom a vyvinula sa tu samostatná odnož berberskej kultúry. Toto pozoruhodné miesto, i keď je sprístupnené letecky aj cestou so zvyškom krajiny, stále nepatrí ešte k hlavným turistickým miestam EgyptaMiesto však nie je známe len unikátnou kultúrou, ale aj zaujímavou remeselnou výrobou, krásnou prírodou a mnohým iným. Zaujímavosťou je aj to, že sa tu zastavil v minulosti aj sám Alexander Veľký, aby navštívil Amonovou svätyňu. Toto miesto je určite vhodným na chvíľku relaxu, možnosť sa okúpať, no za pozornosť stojí aj mesto Siwa, ktorého stará časť pochádza z 13. storočia. Je vybudované prevažne z nepálených tehiel a blata.

Hurghada

Hurghada patrí k egyptským top letoviskám. Leží na pobreží Červeného mora a je rajom pre potápanie. Návštevníci sem chodia jednak za relaxom na pláži mora, ale aj za jedinečne čistou vodou a koralovým útesom, ktorý v sebe more ukrýva. Práve preto sa stalo potápanie najväčšou atrakciou tohto strediska. Turisti tu nájdu množstvo hotelov, reštaurácií, potápačských škôl a viac ako 16 kilometrov pláží.

Chrám v Luxore

Obrázok

Súčasné mesto Luxor bolo v minulosti onými antickými Tébami, hlavným mestom Egypta. Za pozornosť tu stojí predovšetkým chrám, ktorý postavili  okolo roku 1400 pred Kr. hlavne dvaja panovníci. A to Amenhotep III. a Ramesses II. Toto miesto bolo centrom uctievania božstiev nielen v starovekom Egypte, ale aj v neskorších obdobiach tu vybudovali kresťania a moslimovia svoje svätyne. Mešita, ktorá tu bola postavená existuje dodnes.

Egyptské múzeum v Káhire

Ak sa rozhodnete pre spoznávanie starovekého Egypta, múzeum v Káhire je zastávka, ktorú jednoducho musíte absolvovať. Obsahuje vyše 120 000 artefaktov, ktoré dokumentujú históriu tejto prastarej krajiny. Vystavuje sa tu aj už zmieňovaný Tutanchámonov poklad. Obdivovať môžete jeho zlatú posmrtnú masku, ale aj jednoduché veci z výbavy, ktorú si zobral na onen svet, ako je spodné prádlo, či ponožky mladého kráľa, ktorý vládol pred tisícročiami.

Plavba po Níle

Felucca je druh plachetnice, ktorý sa používa v Egypte už od nepamäti. Práve plavba na takomto plavidle po rieke, ktorá dáva život je neopakovateľným zážitkom a nemali by ste si ho nechať ujsť,  ak budete v Egypte.

egyptan.-sk-panovnici.jpg

STAROVEKÝ EGYPT   PANOVNÍCI   PYRAMÍDY   CHRONOLÓGIA

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.