Choď na obsah Choď na menu

Egypt - Káhira

19. 11. 2011

kahira.jpg

Egypt je považovaný za kultúrne centrum arabského sveta a Káhira za jeho kolísku. Je hlavným mestom Egypta a zároveň najväčším a najľudnatejším mestom Afriky a Stredného Východu. Veľká časť obyvateľov z menej rozvinutých častí Egypta prichádza do hlavného mesta najmä za prácou. Mesto je domovom egyptskej civilizácie a zároveň jedným z najviac urbanistických miest na svete. Je administratívnym centrom krajiny, modernou metropolou a zároveň leží v blízkosti veľkého množstva kultúrnych pamiatok, z ktorých dýcha história. Tá nás zavedie až do obdobia 3 tisíc rokov pred našim letopočtom, kedy sa začali písať dejiny mesta. Od 10. storočia je Káhira mocenským centrom vládcov krajiny. Dnes je hlavne pulzujúcim srdcom Egypta.

V tejto obrovskej metropole nebudete mať s hľadaním ubytovania problém. Hotelov, penziónov a ďalších zariadení je tu nespočetné množstvo.

Do mesta sa vyplatí vypraviť letecky, káhirské letisko je totiž najväčším v krajine. Letisková autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus kopíruje linku Midan Tahrir v centru Káhiry - Mohandeseen - pyramidy v Gíze. Z Káhiry sa dostanete do všetkých ostatných častí Egypta klimatizovaným autobusom. Sedadlá by ste si však mali rezervovať asi dva mesiace dopredu. Cesty z Káhiry do Horného Egypta sú najdlhšie a najpreplnenejšie. Z dôvodov vlastnej bezpečnosti sa nedoporučuje riadiť v noci, pretože by ste mohli naraziť do neosvetlených oslích povozov.

Mapa

Káhira poskytuje turistom úžasnú ponuku aktivít. K dispozícii je veľké množstvo galérií, kultúrnych centier či múzeí, reštaurácií, nákupných centier a všemožných voľnočasových aktivít. Priamo pre turistov sú v lete pripravené všemožné trhy, ako napríklad trh tiav. Zaiste si taktiež obľúbite Khan El Khalili Bazar, na ktorom sa môžete kochať množstvom starožitností, kobercov, medených a iných orientálnych výrobkov. Čo sa týka napríklad športu, veľmi obľúbený je tu squash a tenis. Národným športom je futbal. Dlhoročnú tradíciu má v meste taktiež kinematografia. Káhira bola dokonca dlho známa ako "Hollywood Stredného východu". Každoročne tu prebieha Káhirský medzinárodný filmový festival.

Pokiaľ chcete vidieť mesto z iného uhlu pohľadu, sú pre vás pripravené výletné plavby po Níle. V rieke sa však z hygienických dôvodov nedoporučuje kúpať.

Väčšina pamiatok má otvorené medzi 9 hodinami ráno a 16 hodinami poobede, rovnako ako väčšina iných miest v Egypte. V piatok na obed býva všade dočasne zatvorené z dôvodov týždenných modlitieb. V Káhire sídli egyptské Národné múzeum s najväčšou zbierkou staroegyptských exponátov. Múzeum bolo založené v roku 1857. Pýchou múzea je expozícia faraóna Tutanchamona. Taktiež Al Azhar, alebo inak kvitnúca mešita, je častou turistickou detináciou. V 10. storočí našeho letopočtu bola taktiež ustavená univerzitou. Tunajšia teologická fakulta je preslávená, robí si nárok byť najvyššou instanciou pre výklad Koránu. Štúdium trvá okolo 10 rokov, preto sú študenti prijímaný zhruba v 15-tich až 17-tich rokoch.

Tulunova mešita, pochádzajúca z 9.storočia, je jednou z najväčších na svete. Zvonka pripomína náštevníkom skôr pevnosť, vo vnútri potom nájdete obrovský dvor s fontánou. Jednou z najznámejších káhirských mešít je mešita sultána Hassana z 14. storočia. Vchodom sa dostanete na rozhľahlé nádvorie, odkiaľ vedú vstupy do štyroch hlavných škôl islámskeho práva- malikovské, hanbalovské, hanfijské a šafijské. Nájdete tu taktiež mauzóleum sultána so sarkofágom a podstavcom pre korán. Z rovnakého obdobia pochádza taktiež mešita el Nasir s minaretmi zdobenými v perskom štýle. V severnej časti citadely sú tri múzeá (vojenské, policajné a múzeum kočiarov). V 19. storočí bola dokončená nákladná stavba Alabastrovej mešity zbudovanej v istanbulskom štýle. Vedľa vchodu je za pozlátenou mrežou hrobka Muhammada Alího.

Ďalšou káhirskou pamiatkou je pevnosť Babylon, ktorá ma tvar kruhovej veže a jej historickou úlohou bolo strážiť prístav na Níle. Kresťanskými symbolmi sú kostol svätej Barbory a kostol svätého Sergeja.

Na západe mesta leží starobylé mesto Memfis, ktoré bolo pôvodným hlavným mestom egyptskej ríše a ktoré je dnes po celom svete preslávené monumentálnymi pyramídami. Miesto je rozdelené na dve časti umiestnené na vyvýšenom mieste. Väčšie z nich skrýva pyramídy, Veľkú sfingu a priľahlé chrámy, v menšej z nich sa nachádzajú súkromné hrobky.

Dominantou Chufuovho pyramídového komplexu je Chufuova (Veľká) pyramída. Pôvodná výška bola 146,5 metrov, dnes meria monument 137 metrov. Rozľahlá Kráľovská komora sa sarkofágom predstavuje ďalšiu zo skvostov egyptskej starovekej architektúry. Súčasťou Chufuovho pyramídového komplexu bol zádušný chrám a taktiež tri malé pyramídy, pripisované jeho manželkám. Juhozápadne od Veľkej pyramídy sa rozprestiera Rachefov pyramídový komplex. Dominantnou oblasťou je tzv. Veľká sfinga, ktorá vzbudzuje všeobecnú zvedavosť. Je dodnes záhadou, kým a hlavne prečo bola postavená. Je nazývaná strážcom pahorku a bola vytesaná do jedného kusu vápenca. Sfinga je 60 metrov dlhá a 20 metrov široká. Podľa najrozšírenejších výkladov predstavovala faraóna Rachefa alebo boha Hatrmachise. Tretia a najmenšia pyramída v Gíze je pyramída kráľa Menkaureho s výškou 66,45 metrov. Rovnako ako u ostatných pyramíd bolo pre jadro použitý vápenec z neďalekých dolov.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.