Choď na obsah Choď na menu

Dovolenka v Egypte

19. 10. 2011

egypt-dnes.jpg

Ak sa chystáte na dovolenku do Egypta tak ste si vybrali správne: dovolenka je za prijateľnú cenu a spolu s priaznivým podnebím je práve Egypt veľmi populárna destinácia v ktoromkoľvek období. Dovolenka v Egypte ponúka pre každého návštevníka neobmedzené možnosti k peknému pobytu – nádherné piesočné pláže, prekrásne a teplé more, mnoho cieľov k poznávaniu, výlety, príjemné hotely. Ak chcete mať dovolenku nezabudnuteľných zážitkov, tak Egypt je pre Vás tým pravým miestom.

Potápanie v EgypteSkutočný raj pre potápanie nájdete práve v Egypte. V Červenom mori môžete obdivovať nádherné korálové útesy a rôzne podmorské živočíchy, a tiež malé pestrofarebné rybičky alebo väčšie druhy rýb.

Počasie v EgypteV Egypte je priemerná ročná teplota okolo 22-23 °C. V zime sa teploty pohybujú v rozmedzí od 20 do 25 °C. A v lete teploty stúpajú na 40°C a na niektorých púštnych častiach dosahujú až do 50°C.

K najpopulárnejším miestam na dovolenke v Egypte patria letoviská na pobreží Červeného mora.

Letoviská v Egypte

Sharm El Sheikh je vzdialený asi 25 km od najjužnejšieho cípu Sinajského polostrova. Moderné a luxusné letovisko s množstvom hotelov v typickom egyptskom štýle, reštaurácií a obchodov, kde môžete zakúpiť typické výrobky z kože, zlatých šperkov a keramiky, je situované u krásnej piesočnej zátoky Naama Bay. Množstvo turistov sem jazdí prevažne obdivovať pestrý podmorský svet, a preto i ten najnáročnejší potápač si príde na svoje. Koralové útesy, ktoré sú priamo u pobrežia sú prístupné úplne každému a sú zárukou skvelého zážitku i pre začínajúcich potápačov.

Hurghada je najväčším a najvyhľadávanejším prímorským turistickým letoviskom v Egypte na africkom pobreží Červeného mora. Hurghada sa skladá zo starej časti El-Dahar, modernejšej Sekally, kde sa nachádza množstvo barov, reštaurácií a diskoték, a najnovšej obchodnej pasáže El-Korra. Letovisko Hurghada ponúka veľmi kvalitné služby v oblasti ubytovania vo všetkých kategóriách, je tu možnosť navštíviť typické arabské tržnice so širokou ponukou beduínskeho a iného ľudového umenia, či posedieť v originálnej čajovni. Jedná sa o oblasť s celoročným slnečným svitom, teda je tu široká škála športového vyžitia, ale tiež relaxácia na piesočných plážach.

Taba je turistické letovisko na severe Arabského zálivu s výhľadom na tri susedné zeme – Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu. Taba je vyhľadávaná pre svoje krásne pláže, zátoky a zálivy v pozadí panorámy hôr. Najnavštevovanejším miestom je Faraónov ostrov obklopený tyrkysovou vodou. Šport a zábava: potápanie, potápačské kurzy, windsurfing, vodné lyžovanie, plávanie s delfínmi, fitnes, aerobik, gymnastika, tenisové kurty, biliard, sauna. Výlety do Jordánska a Izraela. Pre deti je k dispozícii detský klub s bazénom.

Marsa Alam je jednou z najkrajších oblastí na egyptskom pobreží, ktorá si v posledných rokoch získava stále väčšiu obľubu. Leží 210 km južne od Hurghady a 230 km od Edfu. Obrovským plusom tejto oblasti sú nielen krásne pláže, čisté more a večne svietiace slnko, ale taktiež prekrásne koralové útesy. Oblasť je vhodná pre milovníkov podmorského sveta a pre vyznávačov pokojnej, ničím nerušenej dovolenky. Hotely s vysokým komfortom sú vzdialené niekoľko kilometrov od miestneho letiska a možno ich odporučiť náročnejším klientom. Odporúčame topánky do vody. 

Pyramídy a iné zaujímavosti

Popri dovolenke pri mori, sa môžete zoznámiť aj s bohatou históriou tejto krajiny plnej záhad, tajomstiev a navštíviť množstvo zaujímavých miest.

kahira.jpg

Káhira

Káhira, hlavné mesto Egypta. V tejto najväčšej metropole afrického kontinentu a arabského sveta žije 17 miliónov ľudí (údajne je ich vraj podstatne viac) a 4 milióny do mesta dochádzajú denne najmä kôli práci. Vyznať sa v Káhire v tomto obrovskom labyrinte s kopcom uličiek, ulíc a mostov nie je jednoduché a ozaj najlepšou radou pre prvé zorientovanie sa je - prenajať si auto so šoférom, alebo absolvovať organizovanú prehliadku pozoruhodností a ušetriť si tým veľa drahocenného času a nervov. Z námestia sa ulicou Talaat Harb dostanete na začiatok nákupnej a obchodnej ulice Kasr al-Nil. Po oboch stranách týchto tepien je mnoho kín, kaviarní, čajovní a reštaurácii, kam je možno sa uchýliť pred ruchom celodenného obchodovania. Večer sú ulice jasne osvetlené a preplnené návštevníkmi, ktorí si pozerajú výklady obchodov alebo sa len tak prechádzajú. Káhira je veľmi staré islamské mesto s nespočetnými mešitami. Najznámejšia z nich je v roku 879 n. l. postavená Ahmed-ibn-Tulunom a je najväčšou mešitou v Káhire a treťou najväčšou na svete. Mešity - slúžia najmä na vykonávanie piatich hlavných modlitieb počas dňa. Všetkých veriacich k modlitbám často zvoláva muezín z vysokej štíhlej veže nazývanej minaret.

Egyptské archeologické múzeumToto múzeum založil francúzsky egyptológ Auguste Mariette v roku 1857 - hlavne kvôli vtedajšiemu stálemu vývozu egyptských starožitností do bohatej cudziny. Svoj cieľ dosiahol a Egyptské múzeum vlastní dnes najkompletnejšiu a najväčšiu zbierku egyptských starožitnosti. Múzeum mapuje 5 000 ročnú egyptskú históriu. Vo viac ako 50 miestnostiach je vystavených takmer 120 tisíc exponátov, ktoré zahŕňajú nádherné kolosálne sochy, rôzne sfingy, sarkofágy a rakvy, múmie faraónov, šperky, nábytok, nádoby, zbrane atď.

Metro v KáhireKáhirské metro má iba dve trasy, čo je na také veľké mesto málo, no ale je to jediné metro na africkom kontinente. Istotne patrí medzi najlacnejší spôsob dopravy v meste preto sa ním denne prepravuje veľký počet ľudí.

alexandria.jpg

Alexandria

Alexandria - Mesto založil 332-331 pred Kr. Alexander Veľký ako budúce hlavné mesto svojej ríše a je po ňom pomenované. Architektom bol Deinokrates. Po smrti tu bol Alexander Veľký pochovaný v mauzóleu. Potom sa moci v Egypte ujali Ptolemaiovci. Ptolemaios I. Sófer z mesta urobil svoje hlavné mesto (od roku 305 pred Kr.) a sídlo umelcov a vzdelancov. Za jeho vlády tu vznikla známa alexandrijská knižnica (1 000 000 zväzkov), Museion (bývali tu a študovali učenci), maják na ostrove Faros a Serapeum (chrám zasvätený Serapidovi). Ptolemaiovci dali postaviť aj kráľovský palác a mauzóleum. Mesto zostalo hlavným až do roku 30 pred Kr. V meste sa sústreďoval svetový obchod (tranzitný prístav pre celé východné Stredomorie a pre obchod s Indiou a Čínou), preto už v 1. storočí pred Kr. mesto malo pol milióna obyvateľov (Grékov, Egypťanov, Židov). Rušné moderné stredisko, ktoré sa nachádza na severe Egypta. Je zároveň druhým najväčším mestom a prístavom v zemi. Samotné mesto je pomenované po svojom zakladateľovi Alexandrovi Veľkom, ktorého kedysi dávnu prítomnosť dokazuje veľké množstvo historických pamätihodností. Nájdete tu rad kvalitných hotelov, piesočných pláží, reštaurácií a obchodov.

LuxorNakoľko sa v Luxore nachádza viac 50% starovekých egyptských pokladov, označujú ho ako najväčším múzeom pod širým nebom a právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v celom Egypte. V minulosti bol Luxor hlavným mestom Egypta. V súčasnosti je to menšie mesto, v ktorom žije približne 40 000 obyvateľov a nachádza sa 700 km južne od hlavného mesta Káhiry. Karnak, Luxor, Madínet Habu, Údolie kráľov a lokality v blízkom okolí tvoria archeologickú a turistickú oblasť, kde sú v úzkom priestore najviac sústredené pamiatky starovekého Egypta. Ide o lokality, ktoré už v čase antického Ríma lákali turistov z celého Stredomoria.

Chrám boha Amona v Luxore patrí k najväčším a najimpozantnejším v Egypte. Najväščí zážitok Vás čaká, ak ho navštívite pri večernom osvetlení. Faraón Amenhotep III. ho dal vybudovať priamo v meste na brehu Nílu. Bol určený pre božiu rodinu - boha Amona, jeho manželku Mut a syna Chonseva.

Údolie kráľov a kráľovienNa západnom brehu Nílu leží známa "ríša mŕtvych". Kráľovské hrobky pochádzajú z obdobia od 18. do 20. dynastie. Faraóni boli pochovávaní do hrobov vytesaných v skalách takmer 500 rokov. Ich steny doteraz zdobia nádherné reliéfy, posvätné hieroglifické nápisy a pestrofarebné maľby. V neďalekom Údolí Kráľovien sa nachádzajú hrobky kráľovien, princezien a kráľovských detí. V tejto oblasti je najznámejšou pamiatkou chrám kráľovnej Hatšepsut a neďaleké Memnonove kolosy.

Egyptské pyramídyPrvým divom sveta sú pyramídy a ako jediné zo siedmich divov ešte stoja. Nachádzajú sa na skalnatej planine oddeľujúcej údolie Nílu od púšte a sú zoradené v dĺžke temer sto kilometrov od Káhiry až po Illáhún. Na vyvýšenine Káhiry je Gíza, na juhozápadnom okraji mesta, kde začína púšť sa nachádzajú najznámejšie znaky Egypta – sfinga a pyramídy troch faraónov Cheopsa, Chefréna a Mykerina. Najväčšou z nich je Chufevova pyramída. Je vysoká 137,3 metra, hoci pôvodne mala o desať metrov viac. Šírka jej základne meria 230,4 metra. Základňa merala v čase vzniku o dva metre viac. Pri jej stavbe sa použili kvádre s priemerným objemom jeden meter kubický. Odhaduje sa, že 10 tisíc robotníkov použilo na stavbu pyramídy približne 2,3 milióna kvádrov. Majestátna Veľká sfinga (lev s ľudskou hlavou, okrem nosa – je v múzeu v Londýne). Je 73.5 metrov dlha a 20 m vysoká, je vytesaná z jednej obrovskej skaly.

chufuova-pyramida.jpg

Chufuova pyramída v Gíze

Chufuova pyramída je postavená z kamenných kvádrov, z ktorých opadalo obloženie už v čase, keď v Európe nestál ešte jediný kamenný dom. Ale že zúbky na jej okraji, ktoré poznáme z fotografií, sú vlastne obrysy viac ako metrových kvádrov, nás predsa prekvapuje. Tieto obrovské kamenné kvádre sú na seba len tak navŕšené, nespája ich nič, len vlastná váha. Od päty k vrcholu meria táto kamenná sopka 137,3 metra. Pôvodne bola o 10 metrov vyššia; jej vrchol však nevedno kedy odletel a dnes je tam namiesto neho plošinka, na ktorej bola za druhej svetovej vojny britská protiletecká pozorovateľňa. Strana jej štvorcovej základne má 230,4 metra; pôvodne bola o 2 metre dlhšia. Objem Veľkej pyramídy je asi 2 525 000 kubických metrov. Na stavbu Veľkej pyramídy sa spotrebovalo asi 2 250 000 kamenných kvádrov s priemerným objemom vyše 1 meter kubický a s priemernou hmotnosťou 2,5 tony. Cheopsova pyramída sa nachádza 10 km na juhozápad od Káhiry na vonkajšom okraji predmestia Gízy. Možno sa tam dostať taxíkom alebo autobusmi, ktoré odchádzajú z káhirského námestia Táhrir. Turisti sa môžu na púšť dopraviť aj na ťavách alebo na koňoch. Početný prepravcovia ponúkajú výletné plavby po Níle a väčšine z lodí premáva medzi mestami Luxor a Asuán. Niektoré plavby obsahujú výlety do miest Abydos a Denderha. Plavba Luxor/Asuán trvá päť dní, rovnaká plavba s výletmi do miest Abydos a Denderha trvá sedem dní.

STAROVEKÝ EGYPT   PANOVNÍCI   PYRAMÍDY   CHRONOLÓGIA

egyptan.-sk-panovnici.jpg

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.