Choď na obsah Choď na menu

Súčasný Egypt

egypt-dnes.jpg

 

EGYPT krajina zahalená tajomstvom, záhadami a mystikou, krajina kde sa história prelína s prítomnosťou, krajina rozpáleného púštneho piesku a životodarného Nílu, krajina obmývaná dvoma moriami a rozprestierajúca sa na dvoch kontinentoch, krajina zašlej slávy faraónov a pyramíd, z vrcholkov ktorých dosiahne až ku hviezdam. Len v Egypte je možné vrátiť sa do dávnych faraónskych čias, dotknúť sa jedného zo siedmich divov sveta – pyramíd v Gize, obzrieť si tajomnú Sfingu s ľudskou hlavou a levím telom, mať na dosah Tutanchamonovu zlatú masku, či prejsť sa po chráme niektorého zo staroegyptských bohov.

Oficiálny názov krajiny je Egyptská arabská republika. Je členená na 29 guvernerátov. Na ploche 1 001 449 km2 žije okolo 78 miliónov obyvateľov. Najväčšími mestami sú hlavné mesto Káhira (Cairo, El – Quahirah) a Alexandria.

DEJINY KRAJINY

Obrázok

Egypt sa môže pýšiť jednou z najstarších civilizácií na svete. História krajiny je spojená s riekou Níl. Poždĺž jeho toku bolo založené kráľovstvo Horného Egypta a pri delte Nílu kráľovstvo Dolného Egypta. Okolo roku 3000 p. n. l. došlo k zjednoteniu oboch kráľovstiev, čo bolo považované za začiatok starovekej civilizácie. Vládcovia starej ríše začali stavať prvé pyramídy okolo roku 2700 p. n. l. Ich nástupcovia vytvorili komplex Veľkých pyramíd v Gíze. Egypt dosiahol svoj najväčší rozmach v období tzv. Novej ríše. V tomto období vládli napr. Amenhotep IV. s manželkou Nefertiti, Tutanchamón alebo Ramess I. a II. Za Ramessa II. sa vytráca moc z rúk faraónov a hranice krajiny prekračujú cudzí nájazdníci. S vpádom Alexandra Veľkého roku 332 p. n. l. došlo k úplnej závislosti na Ríme. Pred týmto prevratom vládla Egyptu Kleopatra. Následne krajinu ovládli Rimania, Byzantínci, Arabi a osmanskí Turci. V roku 1882 sa stala krajina britskou kolóniou a nezávislosť získala až v roku 1952.

OBYVATEĽSTVO NÁBOŽENSTVO

Egypt je druhým najľudnatejším štátom v Afrike. Prevažná časť egyptského obyvateľstva žije v mestách, kde sa živia predovšetkým prácou v oblasti cestovného ruchu, ďalej sa sústredia v okolí úrodnej delty Nílu a v oázach. Okrem Egypťanov a ďalších menšín tu môžeme nájsť niektoré starodávne národy ako sú Núbijci, Beduíni a Berberi. Úradným jazykom je arabský jazyk, v hoteloch sa dohovoríte anglicky, francúzsky, nemecky alebo rusky. Štátnym náboženstvom je islam, 90 % obyvateľov sa hlási k sunnitským moslimom, 10 % obyvateľstva tvoria kresťania. Egypt je však krajinou veľmi tolerantnou, ktorá uznáva slobodu myslenia a náboženstva.

Egypt patrí medzi typické krajiny tretieho sveta s obrovským dlhom, nadmernou populáciou a infláciou. Vysoké percento HDP pochádza práve z cestovného ruchu (cca 5 miliónov turistov každoročne navštívi Egypt). Okrem exportu bavlny je pre krajinu dôležitá ťažba ropy a poplatky za využívanie Suezského prieplavu. Egypt sa rozprestiera vo východnej časti Sahary. Níl rozdeľuje krajinu na západnú Líbyjskú púšť a východnú Arabskú, ktorá na juhu prechádza do Núbijskej. Najvyšším bodom je hora Šajid (2 184 m), najvyšší vrchol sa však nachádza na Sinajskom polostrove - Gebel Katherina (2 642 m), najdlhšou riekou je Níl.

FAUNA

Čo sa týka zverstva v Egypte, tak z domácich zvierat tu nájdete najmä osly a ťavy, z hovädzieho dobytka sa tu chovajú len vodné býky, ktoré slúžia v poľnohospodárstve ako ťažné zvieratá. Vo vyprahlých oblastiach sa vyskytuje len obmedzené množstvo druhov zvierat, ktoré boli schopné sa prispôsobiť púštnym stepným podmienkam. Z cicavcov tu môžete zazrieť napríklad gazely, púštne líšky, hyeny, šakalov alebo púštne myši. Vtákov sa vyskytuje v Egypte o poznanie viac. V krajine sa údajne vyskytuje cez 300 druhov vtákov, z ktorých väčšina prebýva v oblasti Stredomoria. Veľké množstvo vtáctva sem rovnako prilieta prezimovať z Európy. V Nílskych bažinách sa občas vyskytujú i bociany, volavky a planiaci. Vidieť tu môžete i dravce ako je sup belohlavý, orlovec riečny, sokol alebo sova. Keď hovoríme o Egyptskej faune, vybaví sa vám iste plaz. Najmä v oblasti horného Nílu sú vidieť krokodíly, hady, jašterice, chameleónov i korytnačky. Niektoré hady sú dokonca jedovaté - pozor teda na kobru kráľovskú alebo zmiju. V Červenom mori pláva veľké množstvo pôvodnej fauny - okrem bežných druhov rýb a korálových rybičiek tu žijú i delfíny.

egypt

FLÓRA

Pokiaľ budete v Egypte hľadať pôvodné rastlinstvo, rozhodne nepátrajte v oblasti Nílu, lebo tu sa kvôli intenzívnemu osídleniu zachovalo pôvodné rastlinstvo len vo veľmi obmedzenej miere. V údolí Nílu najviac rastú palmy, z nich najčastejšie sú to palmy ďatľové, ktoré sú v Egypte považované za "strom života", lebo každoročne plodia až 100 kilogramov plodov. Mimo ďatlí sa v Egypte darí i figovníkom a eukalyptom. Úrodná pôda je tu doslova vzácnosťou. Každý kúsoček aspoň trochu kvalitnej zeme je vysadený poľnohospodárskymi plodinami, ako je pšenica, jačmeň, proso, ryža, kukurica, strukoviny, bavlna. V púštnych oázach a v delte Nílu nájdete ovocné stromy - napr. banánovníky, olivy, na niekoľkých miestach sa týči i vinná réva, poprípade tu môžete vidieť i polia s tabakom. V Egypte rastú nádherné ibišteky! Táto rastlina je rozšírená vo všetkých južne položených štátoch, avšak tu z nich, presnejšie povedané z ich kvetov, pripravujú Egypťania veľmi osviežujúci nápoj - karkádé.

KLÍMA

Egypt sa nachádza v suchom subtropickom pásme s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, turistická sezóna tu prebieha prakticky celý rok. Rozlišujeme dve ročné obdobia: letné (od mája do októbra, teploty dosahujú až 46°C v tieni) a zimné (od novembra do apríla, teploty sa pohybujú na severe okolo 20°C, na juhu 30°C). Teplotné rozdiely medzi dňom a nocou sú asi 18°C, v púšti rozdiel môže byť až 40°C. Zrážky v Egypte bývajú najmä na severe, v oblasti Alexandrie a Káhiry.

CESTOVANIE

egypt

Pre vstup do krajiny budete potrebovať vízum, platný cestovný pas s dobou platnosti najmenej 6 mesiacov odo dňa podania žiadosti o vízum. Cesta do Egypta i po krajine samotnej má taktiež svoje kúzlo. Po Egypte môžete cestovať napríklad vnútroštátnymi lietadlami, autobusmi, vlakmi, loďami a využiť môžete i taxi a v Káhire metro. V krajine je niekoľko vnútroštátnych leteckých spoločností, za všetky vymenujeme Egypt Air, ktorá lieta z Káhiry do Alexandrie, Asuánu, Hurghady alebo Luxoru. V rámci krajiny je pomerne spoľahlivá i autobusová doprava - predovšetkým v Káhire je zavedená pomerne kvalitná sieť autobusov (presnejšie povedané minibusov) a metra. Čo sa týka lodnej dopravy, ta kvitne najviac na Níle. K plavbe naprieč Nílom slúžia v Luxore a v Asuáne tradičné plachetnice "felúky", alebo rýchlejšie motorové trajekty. Plaviť sa môžete taktiež po Asuánskej priehrade. Rovnako je možné využiť trajekt z Hurghady do Sharm El Sheikhu. Pokiaľ budete chcieť po cestách Egyptom využiť vlak, použite najfrekventovanejšiu trať Káhira - Alexandria, alebo Káhira - Luxor – Asuán. Zaujímavosťou sú tu konské drožky, ktoré ponúkajú nevšedné prechádzky vo všetkých turistických lokalitách na Níle. Najznámejšie sú v Edfu, kde vozia turistov od pristávacieho móla k miestnemu chrámu.

KUCHYŇA

Egyptská kuchyňa to sú tradičné arabské jedlá. V krajine je zakázané jesť bravčové mäso a piť alkohol. Základom miestnych jedál je ryža, pšenica a zelenina, kozie a jahňacie mäso, hydina (kačky, husy, holuby) a samozrejme čerstvé ryby z Nílu i zo Stredozemia a Červeného mora. Čo sa týka typického egyptského jedálničku, tak na raňajky tu dostanete fazule, vajíčka, nakladanú zeleninu, džem a syry. K obedu sú podávané najrôznejšie polievky a ako príloha k mäsu sa okrem ryži alebo fazulí podáva čerstvá alebo nakladaná zelenina a nekvasený chlieb nazývaný pita. Takmer v každom jedálničku nájdete grilované kura. Typickou večerou je v Egypte zeleninová polievka, ďalším chodom je mäso alebo ryby. Ako zákusok býva podávané najrôznejšie ovocie, ktoré je v tejto oblasti naozaj dostatok - banány, pomaranče, fíky, guava či ďatle, a to čerstvé alebo sušené. V súčasnej dobe je vo veľkých hoteloch ponúkaná i európska kuchyňa. Pokiaľ budete chcieť zahnať smäd, skúste miestne pivo Stella alebo tmavé pivá Marzen a Aswanli. Pochutnať si môžete i na vínach - buď môžete ochutnávať tie miestne alebo drahé zahraničné. Miestne vína poznáte podľa tradičného názvu - napríklad Pharaon, Nefertiti alebo Cleopatra. Najviac sa tu však popíja čaj. Býva podávaný teplý, slabý, v malých pohárikoch, a to buď čierny alebo mätový. Rubínovo červený a veľmi osviežujúci nápoj zo sušených kvetov ibišku (karkadé) vás osvieži rovnako studený, ovšem Egypťania ho popíjajú i vrelý. Egypťania si zakladajú i na pití kávy. Najčastejšie pijú výrazne silnú a veľmi sladkú kávu "zjada". Stredne sladkou alternatívou je "mazbut", a "sádeh" je káva celkom vrelá.

SVIATKY A UDALOSTI

V Egypte je pomerne dosť sviatkov, niektoré z nich nemajú pevný dátum v kalendári, sú pohyblivé. Moslimské sviatky sa v krajine oslavujú, ale na turistický ruch by nemali mať vplyv. Len v dobe ramadánu, ktorého dátum sa každoročne mení, majú úrady skrátenú pracovnú dobu, väčšina reštaurácií (okrem veľkých hotelov) prestane podávať alkohol a moslimovia cez deň postia. Pravidelne každý piatok od rána sa na predmestí Káhiry u dediny Birkaš konajú ťavie trhy. Sudánski obchodníci s ťavami, egyptskí sedliaci a mäsiari tu predávajú a nakupujú celé stáda tiav. Pretože sa sem nekonajú organizované výlety turistov z hotelov a individuálnych turistov je tu veľmi málo, máte tú príležitosť pozorovať pravý egyptský život vo všetkých jeho rozmeroch. Na severe Sinajského poloostrova u mesta el-Ariš sa konajú každoročne ťavie dostihy, a to v polovici apríla a koncom októbra. Zavítať môžete i na medzinárodný knižný veľtrh, ktorý sa každoročne koná vo februári na káhirskom výstavisku. Nájdete tu novinky najmä nakladateľstva Ďalekého východu, avšak veľtrh zaujme i čitateľov anglických a francúzskych prekladov arabskej literatúry. V hlavnom meste Egypta, Káhire, navštívte medzinárodný filmový festival, ktorý sa tu koná už od roku 1977, každoročne v novembri alebo v decembri. Predstavujú sa tu filmy predovšetkým z Arabského sveta a z Ázie. Medzinárodný filmový festival je najznámejším medzinárodným kultúrnym podujatím na Strednom východe.

MESTÁ

KÁHIRA

ALEXANDRIA

LETOVISKÁ

HURGHADA

SHARM EL SHEIKH

MARSA ALAM

TABA

AIN SOUKHNA

DAHAB

STAROVEKÝ EGYPT   PANOVNÍCI   PYRAMÍDY   CHRONOLÓGIA

egyptan.-sk-panovnici.jpg

 

Príspevky

Egypt - Taba

egypt-beach..--200x200-.jpg

Mestečko Taba je umiestnené na severe krajiny, respektíve u Sinajského poloostrova blízko brehu Červeného mora. Je fakticky hraničným prechodom do susedného Izraela. Taba je ideálnou prázdninovou destináciou pokiaľ si prajete kľudnú dovolenku. V meste sa nudiť nebudete, i keď je menej rušné než napríklad centrum Hughardy.

 
20. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Sharm El Sheikh

egypt-beach..--200x200-.jpg

Miesto nájdeme na južnom cípe Sinajského poloostrova. Ako väčšina miest v tejto lokalite je i Sharm el-Sheikh bývalou rybárskou dedinkou beduínov. Z pôvodnej osady sa behom rokov stalo pulzujúce letovisko modernej doby. Destinácia býva rozdelená na dve samostatné časti, tj. na mesto s prístavom a niekoľko kilometrovú vzdialenosť zátoku Naamy Bay, ktorá sa pýši krásnymi plážami a hotelmi vysokého štandardu, ktorá eventuálnych hostí zaručene nesklame. 

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Marsa Alam

egypt-beach..--200x200-.jpg

Marsa Alam je pôvodnou rybárskou dedinkou, ktorá sa v posledných rokoch stala vyhľadávaným turistickým strediskom. Rozkladá sa vo východnej časti Egypta na západnom brehu Červeného mora. Miesto evokuje atmosféru kľudu a relaxácie. Je relatívne vzdialená od rušných turistických centier, teda je ideálnym miestom pre odpočinok, hlavne pre staršie vekové kategórie či rodiny s deťmi.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Káhira

cairo--200x200-.jpgDo mesta sa vyplatí vypraviť letecky, káhirské letisko je totiž najväčším v krajine. Letisková autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus kopíruje linku Midan Tahrir v centru Káhiry - Mohandeseen - pyramidy v Gíze. Z Káhiry sa dostanete do všetkých ostatných častí Egypta klimatizovaným autobusom. Sedadlá by ste si však mali rezervovať asi dva mesiace dopredu. Cesty z Káhiry do Horného Egypta sú najdlhšie a najpreplnenejšie.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Hurghada

egypt-beach..--200x200-.jpg

Hurghada bola založená začiatkom minulého storočia ako rybárska dedina, dnes je modernou turistickou oblasťou vo veľkom štýle. Jedná sa o tiahly, dvadsaťkilometrový pás hotelových stredísk pri pobreží Červeného mora. Vzhľadom k faktu, lokalita patrí v súčasnosti k najvyhľadávanejším prímorským oblastiam, dá sa povedať, že už stratila zo svojho skoršieho kúzla.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Dahab

egypt-beach..--200x200-.jpg

Dahab je menšie mesto na juhovýchodnom brehu Sinajského poloostrova, nie príliš ďaleko od letoviska Sharm el- Sheikh. Dahab bolo predtým beduínskou dedinou. V súčasnosti má mesto samozrejme väčšiu rozlohu a inú podobu. Skladá sa z dvoch častí, pričom v prvej z nich Assalahu - nájdeme i dnes pôvodnú beduínsku komunitu spolu s dobrodruhmi.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Alexandria

sphinx-alexandria--200x199-.jpgO Alexandrii sa hovorí, že je najviac "európskym" mestom celého Egypta. Je najmenej zo všetkých oblastí ovplyvnená arabskou kultúrou. Európsky spôsob života je patrný i podľa obliekania miestnych, napríklad ženy sú tu menej zahalené než v ostatných častiach krajiny. Mesto bolo založené roku 332 pred naším letopočtom samotným Alexandrom Veľkým.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt - Ain Soukhna

egypt-beach..--200x200-.jpg

Ain El Soukhna je prekrásne a najmladšie egyptské prímorské letovisko na pobreží Červeného mora vzdialené od Káhiry cca 120 km a cca 40 km južne od Suezského prieplavu. Toto letovisko sa začalo budovať v roku 1998 a v tejto oblasti nájdete v hotelových komplexoch reštaurácie a kaviarne, ihriská, priestory na šport, parky na vodné športy, obchodné centrá.

 
19. 11. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Dovolenka v Egypte

pyramidy--199x200-.jpgAk sa chystáte na dovolenku do Egypta tak ste si vybrali správne: dovolenka je za prijateľnú cenu a spolu s priaznivým podnebím je práve Egypt veľmi populárna destinácia v ktoromkoľvek období. Dovolenka v Egypte ponúka pre každého návštevníka neobmedzené možnosti k peknému pobytu – nádherné piesočné pláže, prekrásne a teplé more, mnoho cieľov k poznávaniu, výlety, príjemné hotely.

 
19. 10. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0

Egypt – Pamiatky a zaujímavosti

luxor-temple-detail-200-200.jpgEgypt je jednou z najnavštevovanejších arabských krajín. Táto krajina s bohato rozvinutým cestovným ruchom, sa z neho naučila aj patrične ťažiť. I keď ide o arabskú krajinu, svoj cestovný ruch si zakladá predovšetkým na pamiatkach ešte z predislamskej éry. Egypt ťaží zo svojho dedičstva antickej kultúry, no nie len z neho.  Je to krajina nesmierne lákavá a bohatá na mnohé pozoruhodnosti, ktoré sem priťahujú húfy turistov.

 
7. 10. 2011 | | Rubrika: Súčasný Egypt | Komentáre: 0