Choď na obsah Choď na menu

Radžedefova pyramída

radzedefova-pyramida.jpg

zvyšky Radžedefovej pyramídy

 

STAVITEĽ: Radžadef (4. dynastia)

MIESTO: Abú Rawáš, Egypt

PYRAMÍDA

strana základne 106,20 m (?)

sklon steny 51°57´

výška 66 m

(súčasná dochovaná výška 12 m)

Radžedefova pyramída alebo Džedefreho pyramída je nedokončená pyramída, ktorá sa nachádza na pahorku pri dedine Abú Rawáš v Egypte.

Opis

Postavil ju faraón Radžedef (2528 – 2520 pred n. l.), Chufuov syn a nástupca. Je najsevernejšou pyramídou, ak nepočítame tajomný objekt s označením Lepsius I. Pyramída ostala nedokončená, alebo ju rozobrali, takže dodnes sa z nej zachovalo približne 15 horizontálnych vrstiev kamenných blokov a 21 m hlboká jama. Na jej mieste sa mala nachádzať subštruktúra so zostupnou chodbou, predsieňou a pohrebnou komorou. Z pyramídového komplexu sa zachoval narýchlo vybudovaný zádušný chrám z nepálených tehál, pravdepodobne Menkaureom, a v ňom okrem fragmentov niekoľkých sôch príslušníkov Radžedefovej rodiny aj vápencová sfinga.

Okolie

V areáli sa našlo veľké množstvo úlomkov z viac než dvadsiatich sôch panovníka, jama v tvare lode a pozostatky satelitnej pyramídy. Z komplexu viedla neobvykle dlhá vzostupná cesta z nílskeho údolia, dosahovala až 1 700 m. Pri svojej projektovanej výške okolo 66 m, by bola Radžedefova pyramída vďaka zvýšenému podložiu o 20 m vyššia ako Chufuova Veľká pyramída pri neďalekej Gíze.

Radžedef alebo Džedefre bol tretím faraónom 4. dynastie, pravdepodobne syn a nástupca známeho Chufua. Vládol približne v rokoch 2581 – 2572 pred n. l. a ako prvý v histórii egyptských panovníkov si pridal prívlastok „Syn boha Ré“ (Réov syn) k vlastnému menu. Nevieme bezpečne, kedy nastúpil na trón, ani ako dlho vládol, ani čo za svojej vlády vykonal, napodiv však vieme, ako vyzeral.

Zoznamy kráľov ho uvádzajú ako Chufuovho nástupcu a Rachefovho predchodcu, čo potvrdzuje aj nápis z čias 12. dynastie vo Wádí Hammámáte pri Červenom mori. Manehtove Egyptské pamätihodnosti ho však kladú pod menom Ratoises až za kráľa Menkaureho. Egyptológovia nie sú v jeho časovom zaradení jednotní, zhodujú sa len na tom, že kráľovskú moc pravdepodobne uzurpoval. Táto domnienka je v súlade so správami o nepokojoch v záverečnom období 4. dynastie, ktoré máme z Neskorej doby. Podopiera ich aj skutočnosť, že si nestačil dokončiť pyramídu, to znamená, že sa udržal na tróne len krátko a že príslušenstvo tejto pyramídy bolo ihneď po jeho smrti zničené.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), kniha PYRAMIDY (Miroslav Verner), wikipedia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.