Choď na obsah Choď na menu

Nedokončená pyramída v Záwíja al-Arján

pyramida-zawija-al-arjan.jpg

Axonometria otvorených vnútorných priestorov pyramídy

Nedokončená pyramída v Záwíja al-Arján alebo Bakova pyramída sa nachádza neďaleko Vrstvenej pyramídy pri dedine Záwíja al-Arján v Egypte. Podľa dochovaných stavebných značiek nie je možné presne určiť majiteľa pyramídy, ale použitý materiál a spôsob výstavby ju kladú do obdobia 4. dynastie, presnejšie medzi Snofrua, príp. Rachefa a Menkaureho. Dochované nápisy umožňujú nejednoznačný výklad, čo vytvára niekoľko hypotéz o jej staviteľovi: mohol ním byť Nebka, Neferkare, Vehemka alebo Radžedefov syn Baka, resp. Nebkare, Baufre či Džedefhor.

Jej pozostatky tvorí veľká jama, ktorá mala byť dnom subštruktúry pyramídy, tj. podlahou zostupnej chodby a pohrebnej komory. V priestore komory sa našiel nezvyčajný oválny žulový sarkofág. Pokiaľ by bola stavba dokončená, mala by podobné rozmery ako Rachefova pyramída.

Stavbu v druhej polovici 19. storočia skúmal Alexandre Brasanti. Dnes sa dajú rozoznať pozostatky kamennej ohrady pyramídového komplexu a predpokladá sa pri ňom rozľahlé pohrebisko. Celý komplex sa však v súčasnosti nachádza v areáli vojenského priestoru, čo znemožňuje jeho ďalší archeologický výskum.

zdroj : wikipedia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.