Choď na obsah Choď na menu

Merenreho pyramída

merenreho-pyramida.jpg

zvyšky Merenreho pyramídy

 

STAVITEĽ: Merenre (6. dynastia)

MIESTO: Sakkára, Egypt

PYRAMÍDA

strana základne 78,75 m

sklon steny 53°7´

Merenreho pyramída je staroegyptská kráľovská hrobka a nachádza sa na západnom okraji územia pohrebiska pri dedine Sakkára v severnom Egypte. Pyramídu dal postaviť kráľ 6. dynastie Merenre, najstarší syn kráľa Pepiho I., s ktorým asi aj určitý čas vládol v tzv. koregencii.

Opis

Pyramída je veľmi poškodená, bez obkladu z bieleho jemného vápenca. Jeho kusy sa ešte v 19. storočí dali vidieť v areáli pyramídy. Objekt má odhalené jadro z malých na hrubo opracovaných vápencových blokov. Podzemné priestory sa od zaužívanej štruktúry, ktorá bola prvýkrát použitá pri Džedkareho pyramíde, líšia len veľmi málo. Do pyramídy sa vstupuje spred severnej steny zostupnou chodbou, ktorá ústi do vestibulu, tam sa vyrovnáva a ďalej pokračuje vodorovne pod základňou. Pod vrcholom pyramídy ústí do predsiene, z ktorej ide na západ do pohrebnej komory a na východ do zásobného priestoru s tromi výklenkami, tzv. serdabu. Predsieň a komora majú sedlový strop s troch vrstiev obrovských vápencových blokov. Na stenách sa našli nápisy Textov pyramíd. V pohrebnej komore sa nachádza sarkofág z čierneho čadiča spolu s vekom. Tu sa v 19. storočí našla múmia mladíka, ktorá bola najskôr pokladaná za sekundárny pohreb z neskoršieho obdobia (18. dynastia). Dnes sa egyptológovia prikláňajú k možnosti, že by mohlo ísť o Merenreho múmiu.

Okolie

Okolitý areál nebol ešte dostatočne skúmaný, vie sa o ohrade z nepálených tehál a časti vzostupnej cesty pri areáli. Našli sa napr. rohové kamene severnej (vstupnej) kaplnky, dlažba obetnej siene zádušného chrámu z vápenca, stopy po vápencovom oltári alebo základ falošných dverí z granitu. Tiež sa našli stopy po výzdobe, z ktorých niektoré boli len vo fáze nákresu, čo bolo najskôr zapríčinené zastavením prác v čase panovníkovej smrti.

Začiatkom 19. storočia urobil prieskum pyramídy Perring, Maspero koncom 19. storočia hľadal Texty pyramíd a pri tej príležitosti zakreslil subštruktúru pyramídy. Od konca 20. storočia na pyramíde pracuje francúzska expedícia pod Leclantovým vedením.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), kniha PYRAMIDY (Miroslav Verner), wikipedia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.