Choď na obsah Choď na menu

Ibiho pyramída

ibiho-pyramida.jpg

Zvyšky Ibiho pyramídy

 

STAVITEĽ: Ibi (8. dynastia)

MIESTO: Sakkára (juh), Egypt

PYRAMÍDA

dĺžka strany 31,50 m

sklon steny pyramídy 53°7´

Ibiho pyramída leží pri Sakkáre, tesne pri vzostupnej ceste Pyramídy Pepiho II. V nej sa nachádzajú najmladšie zachované fragmenty Textov pyramíd. Pyramídu postavil málo známy a krátko vládnuci panovník 8. dynastie (okolo 2150–2134 pred n. l.) Ibi.

Opis

Pyramída nie je presne orientovaná podľa svetových strán. Podzemnú časť tvorí vstup zo severozápadnej strany, zostupná chodba, zásobný priestor a pohrebná komora. Steny komory, obloženej jemným bielym vápencom, boli pokryté úryvkami z Textov pyramíd. Ich podanie je na nízkej úrovni, napriek tomu predstavujú významný nález, sú najmladšou nájdenou formou textov a zatiaľ poslednou, pretože v neskorších pyramídach sa už nenachádzajú. Podľa nich bolo možné určiť meno majiteľa pyramídy, ktoré bolo Hakare -Ibi. V jadre pyramídy zničenej ťažbou kameňa, na vápencových blokoch bolo nájdených niekoľko načrtnutých nápisov „líbyjský náčelník“, čo môže naznačovať Ibiho pôvod.

Okolie

Pri severovýchodnej stene sa našli pozostatky zádušného chrámu z nepálených tehál. V priestoroch obetnej siene sa našiel bazén v podlahe, rovno pred miestom pre nepravé dvere, pár kultových nástrojov a priestory zásobných komôr s nádvorím. Pyramídu zaznamenala už Lepsiusova expedícia a priradila jej číslo 40 (lat. XL). V prvej polovici 20. storočia ju skúmal švajčiarsky egyptológ Gustave Jéquier.

zdroj: knihy ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), PYRAMIDY (Miroslav Verner)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.