Choď na obsah Choď na menu

Chendžerova pyramída

chendzerova-pyramida.jpg

Rekonštrukcia Chendžerovej pyramídy

 

STAVITEĽ: Chendžer (13. dynastia)

MIESTO: Sakkára, Egypt

PYRAMÍDA

strana základne 52,50 m

výška 37,35 m 

sklon steny 55°

 

Chendžerova pyramída je kráľovská hrobka, ktorá leží na území pohrebiska južne od dediny Sakkára v Egypte. Pyramídu postavil faraón 13. dynastie Chendžer (okolo 1745 pred n. l.), ktorý bol pravdepodobne podľa mena cudzinec, asi pôvodom ázijský (sýrsky alebo palestínsky) žoldnier.

Opis

Stavba má jadro z nepálených tehál, ktoré kedysi zakrýval obklad z vápencových blokov. Vstup do vnútra pyramídy sa nachádza pod západnou stenou pri juhozápadnom nároží, chodba klesá do podzemia ako rampa so schodiskom uprostred, pokračuje v rôznych úrovniach a štyrikrát sa lomí, až ústi pri strede základne do pohrebnej komory, ktorá je postavená podľa pohrebnej komory Pyramídy Amenemheta III. v Hawáre. Na trase chodby sa nachádzajú dva monolitické uzávery, ktoré neboli nikdy uzatvorené. Priestor tvorí obrovský kremencový monolit, zapustený v kamennom podloží s priestorom vytesaným v jeho strede. Nad ním leží veko z dvoch veľkých plochých monolitov, ktoré ho uzatvárali. Po stranách sú úzke šachty, pomocou ktorých sa spúšťal jeden z blokov po pohrebe. Nad kremencovou komorou je vybudovaný sedlový strop z veľkých vápencových blokov a nad ním tehlová klenba na statické odľahčenie stropu od hmotnosti, ktorou pôsobí masa jadra z nepálených tehál.

Okolie

Zádušný chrám kedysi stál pred východnou stenou pyramídy, dnes je úplne zničený. Pri archeologickom výskume sa našli okrem dlažby, fragmentov stĺpov a reliéfov aj úlomky pyramidia z čiernej žuly s hieroglyfickými nápismi a reliéfnou dekoráciou. Areál bol obohnaný dvomi múrmi, vnútorný bol z vápencových blokov, zdobený výklenkami, vonkajší z nepálených tehál. Našli sa pozostatky vstupnej kaplnky pri severnej stene pyramídy. Pri severovýchodnom nároží stála menšia pyramída, jediná pri pyramídach z 13. dynastie so schodiskom a chodbou z východu a dvomi pohrebnými komorami, v ktorých boli pravdepodobne pochované dve Chendžerove manželky. Pri juhovýchodnom nároží medzi vnútorným a vonkajším múrom sa našli aj stopy po schodisku neurčitej subštruktúry, ktorá možno patrila nedokončenej kultovej pyramíde. Pyramídu objavil roku 1929 švajčiarsky egyptológ Gustave Jéquier v rámci vykopávok v okolí Šepseskafovej hrobky.

zdroj: knihy ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), PYRAMIDY (Miroslav Verner)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.