Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Thutmose II.

kral-thutmose-ii..jpg

Reliéf Thutmoseho II. z Amonovho chrámu v Karnaku

Thutmose II., kráľ 18. dynastie (cca 1483 - 1480 pred n. l.) v starovekom Egypte.  V porovnaní so svojim otcom Thutmosem I. a synom Thutmosem III. bol nepochybne menej slávny panovníkom. Jeho vládu vyplnilo potláčanie nepretržitých povstaní na územiach, ktoré si za vojnových výprav podmanil Thutmose I.

V hlavnom meste Wasete (Tébach) dal Thutmose II. postaviť niekoľko chrámových stavieb, ale ich dokončenia sa väčšinou nedožil. Dodnes z nich stojí pomerne zachovaný ôsmy pylón Amonovho chrámu v Karnaku, dokončený jeho nástupkyňou Hatšepsut. Ináč sú známe len jeho prístavby v Medinet Habu (na ľavom brehu Nílu oproti Karnaku), v ktorého výzdobe pokračovalo viacerých panovníkov až po Ptolemaiovcov a niektorých rímskych cisárov. Z jeho stavieb mimo hlavného mesta sa zachovali pozostatky Horovho chrámu pri Wádí Halfe v Núbii, ktorý dala dokončiť takisto Hatšepsut.

Pochovať sa dal Thutmose II. v Údolí kráľov, ale jeho hrobku sa nepodarilo bezpečne identifikovať; považuje sa za ňu hrobka č. 42 v blízkosti hrobky jeho syna Thutmoseho III. Našla sa však jeho múmia, a to v tom istom úkryte a za rovnakých okolností ako múmie Thutmoseho I. a III. Dnes je i s rakvou v Egyptskom múzeu v Káhire.

Trónnym menom sa Thutmose II. volal Aacheperenre, z čoho vzniklo jeho grécke meno Chebrón. Nezanechal legitímneho potomka, a tak po ňom nastúpila jeho manželka a sestra Hatšepsut; musela si však pribrať za spoluvládcu jeho syna od vedľajšej manželky neskoršieho kráľa Thutmoseho III. Z vyobrazení Thutmoseho II. je najznámejšia kolosálna trónna socha, ktorá sa zachovala pred ôsmym pylónom Amonovho chrámu v Karnaku.

zdroj: kniha BOHOVIA A KRÁLI STARÉHO EGYPTA (Vojtech Zamarovský)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.