Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Siptah

kral-siptah.jpg

Vyobrazenie kráľa Saptaha pred bohom Reharachtejom v jeho hrobke v Údolí kráľov

Saptah alebo Siptah predposledný kráľ 19. dynastie (cca 1195 - 1189 pred n. l.) v starovekom Egypte. Bol synom kráľa Sethito II., no nie je  isté, či legitímnym; na trón sa však dostal cez mŕtvolu svojho strýka Amenmesseho, ktorý sa zmocnil vlády násilím.

Ako vládnuci panovník používal mená Setepenre Ramesse Saptah a Setepenre Merenptah Saptah, z čoho daktorí egyptológovia vyvodzujú, že išlo o dve osoby, a to o Saptaha I., ktorý asi zahynul pri boji o trón s Amenmessem, a Saptaha II., ktorý nastúpil na trón po Amenmesseho porážke. Prevláda však názor, že tieto dve mená označujú jedného a toho istého panovníka, čo podporuje aj skutočnosť, že sa našla len jedna hrobka a jedna múmia kráľa menom Saptah.

Ináč sa o ňom vie iba to, že sídlil v hlavnom meste Wasete (Tébach) a že vládol pomerne krátko. Zdá sa že na trón nastúpil veľmi mladý, možno dokonca neplnoletý, a že bol iba bábkou v rukách najvyššieho hodnostára Baja, ktorý sa vo svojom životopisnom nápise vystatuje, že ho „urobil kráľom na otcovom tróne“. Pre postavenie tohto hodnostára (a tým aj kráľa) je príznačné, že si dal vybudovať hrobku v Údolí kráľov, vyhradenom do tých čias jedine pre vládnucich panovníkov.

Hrobka

Saptahova hrobka v Údolí kráľov má len priemerné rozmery, ale veľmi bohatú a neobyčajne dobre zachovanú nástennú výzdobu. V jej hrobovej komore stojí dodnes neveľmi poškodený sarkofág. Múmiu kráľa Saptaha objavil roku 1898 Francúz V. Loret v tajnom úkryte v jednej z bočných komôr hrobky Amenhotepa II. v Údolí kráľov, kam ju dali preniesť (spolu s niekoľkými ďalšími múmiami) z obavy pred lupičmi „kňazskí králi“ z 21. dynastie. Dnes je aj s nepoškodenou rakvou v Egyptskom múzeu v Káhire.

zdroj: kniha BOHOVIA A KRÁLI STARÉHO EGYPTA (Vojtech Zamarovský)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.