Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Šepseskaf

  kral-sepseskaf.jpg

Kráľ Šepseskaf. Fragment alabastrovej hlavy z Menkaureho zádušného chrámu pri Gíze (Múzeum umení v Bostone)

Šepseskaf posledný kráľ 4. dynastie (? - asi 2500 pred n. l.) v starovekom Egypte, stavebník takzvanej Mastaby faraóna. Hoci pochádza z dynastie stavebníkov najväčších pyramíd, nedal si postaviť pyramídu, ale hrobku celkom iného typu, odlišnú od všetkých predchádzajúcich i neskorších hrobiek kráľov. Prečo to urobil, môžeme sa len dohadovať, nezanechal po sebe skoro nijaké správy. Dokonca aj jeho meno poznáme len z ojedinelých pamiatok, z ktorých najobsiahlejší je nápis v zádušnom chráme jeho otca Menkaureho z čias, keď ho dal zo synovskej povinnosti dokončiť.

Mastaba

Hrobku čo si dal postaviť považovali egyptológovia dlho za zvyšky nedokončenej pyramídy a pripisovali ju väčšinou Venisovi, poslednému kráľovi 5. dynastie. Prvý ju preskúmal roku 1843 R. Lepsius na čele nemeckej expedície, po ňom roku 1858 zakladateľ Egyptského múzea A. Mariette. Bezpečne ju však identifikoval až po nových výskumoch v rokoch 1924 a 1925 francúzsky archeológ G. Jéquier. Niet pochýb, že tvar Šepseskafovej hrobky nevznikol iba z „faraónovho rozmachu“. Znamenal porušenie posvätných tradícii, na ktorých Egypťania vždy lipli, a muselo mať hlboké dôvody. Zdá sa že tu hrali dozvuky sociálnych búrok a náboženských sporov, ktoré možno predpokladať v časoch Šepseskafovej mladosti.

mastaba-sepseskafa.jpg

Hrobka kráľa Šepseskafa

Je možne že sám patril k príslušníkom alebo predstaviteľom opozície, a po dosiahnutí kráľovej hodnosti sa od svojich predchodcov ostentatívne separoval. Vidieť to už z jeho mena, na rozdiel od nich neprijal meno boha Rea. Azda pravé preto si vybral aj nový tvar hrobky a odpútal sa od nich i jej umiestnením v odľahlej preliačine ďaleko na juh od Gízy. Pravda, sú to všetko len domnienky, no nie nepodložené.

Z nijakého historického prameňa nevieme, ako dlho Šepseskaf vládol. Sídlil však nepochybne v prvom hlavnom meste zjednoteného Egypta Mennefere (Memfise). Vlády ho zbavilo pravdepodobne povstanie, ktoré vynieslo na čelo štátu prívrženec Reovho kultu Veserkafa, zakladateľa 5. dynastie. Šepseskafových vyobrazení sa zachovalo veľmi malo. Za najlepšie sa považuje alabastrový fragment jeho hlavy, ktorý je dnes uložený v Múzeu umení v Bostone.

zdroj: knihy ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), PYRAMIDY (Miroslav Verner), wikipedia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.