Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Ramesse III.

kral-ramesse-iii..jpg

Reliéfne zobrazenie kráľa Ramesse III. v Chonsuovom chráme v Karnaku

Ramesse III. druhý kráľ 20. dynastie (cca 1185 - 1153 pred n. l.) v starovekom Egypte, posledný významný panovník Novej ríše. Bol až siedmym alebo ôsmym nástupcom Ramesseho II. a patril už do novej dynastie. Trón zdedil po svojom otcovi Sethnachtovi, ktorý sa ho zmocnil za bezvládia po smrti poslednej kráľovnej 19. dynastie Tausret, a celým menom sa volal Wesermaatre Meriamon Ramesse Hekaiunu.

Krajina sa v čase jeho nástupu na trón ešte nespamätala z predchádzajúcich vnútorných zmätkov, a len čo sa v nej pomery začali konsolidovať, napadli ju nepriatelia zo západu a východu. Keď sa im s ťažkými stratami ubránil, vypukli povstania na juhu, ktoré sa preniesli až do hlavného mesta Wasetu (Téb) a nezastavili sa ani pred bránami jeho opevneného paláca.

Okrem toho sa na Egypt vrhli aj „morské národy“, medzi nimi, ako možno usudzovať z vtedajších nápisov, Šekleši (Sikuli, ktorí obsadili neskôr Sicíliu), ďalej Danaji (grécky kmeň Danajcov) a okrem iných najmä Peleseti (ktorí dali meno Palestíne, z biblie známi Filištínci).

Ramesse III. po sebe zanechal v Karnaku chrám, ktorý dal postaviť na južnej strane dnešného prvého nádvoria Amonovho chrámu. Mal pilierový dvor, dve stĺpové siene, svätyňu so siedmimi miestnosťami a skvelú reliéfnu výzdobu.  Okrem tohto chrámu, zasväteného takisto Amonovi, založil v Karnaku dva ďalšie, ktoré dokončili jeho nástupcovia. Jeden zasvätil Amonovej manželke Mut a druhý Amonovmu a Mutinmu synovi Chonsuovi.

chram-medinet-habu-ramesse-iii..jpg

Chrám Ramesse III. v Medínet Habu

V Medínet Habu (na ľavom brehu Nílu oproti Luxoru) si dal vybudovať obrovský komplex stavieb zvaný Tho, v ktorom sa spájal kráľovský palác so zádušným chrámom. Chrám mal dva pylóny, dve nádvoria lemované stĺpmi a piliermi, dve stĺpové siene a množstvo miestností s kaplnkami wasetskej Trojice Bohov. Piliere sa končili hlavicami, na ktorých sa dal vyobraziť v podobe boha Usira, a steny boli bohato vyzdobené reliéfmi.

Pochovať sa dal Ramesse III. v Údolí kráľov, a to v hrobke ktorú nestačil dokončiť jeho otec Sethnacht. Sarkofág Ramesseho III. zhotovený z jediného bloku červenej žuly, je dnes v parížskom Louvri; jeho veko je zasa v Univerzitnom múzeu v Cambridgei. Bezpečne identifikovaných sôch Ramesseho III. sa zachovalo len málo.

Reliéfy s jeho vyobrazením sú väčšinou na stenách chrámov, čo dal postaviť alebo vyzdobiť. Možno najlepšie sa zachovali vo svätyni Amonovho chrámu v Karnaku, takmer rovnako dobré sú aj v chráme Sethiho I. v Abydose. Z pamiatok na jeho dobu si zasluhujú zmienku ešte dve stély, čo dal postaviť pred Údolím kráľovien. Z neskorších rokov jeho vlády pochádza aj posledný hieroglyfický nápis v baniach vo Wádí Magáre na Sinaji.

zdroj: kniha BOHOVIA A KRÁLI STARÉHO EGYPTA (Vojtech Zamarovský)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.