Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Ramesse I.

kral-ramesse-i..jpg

Kamenná hlava kráľa Ramesse I., pôvodne súčasť sochy pisára (Múzeum umenia v Bostone)

Ramesse I. zakladateľ a prvý kráľ 19. dynastie (cca 1292 - 1291 pred n. l.) v starovekom Egypte. Pochádzal z dolnoegyptského Džanetu (Tanisu) a pôvodne bol dôstojníkom. Slúžil v armáde posledných troch (alebo štyroch) kráľov 18. dynastie a väčšinu života strávil v bojoch za udržanie egyptského panstva v Sýrii a Fenícii. Keď sa stal jeho hlavný veliteľ Horemheb kráľom, vymenoval ho za svojho zástupcu; po jeho smrti sa stal ako najmocnejší muž v krajine jeho nástupcom.

Pri korunovácii prijal meno Menpehtejre a upravil si svoje pôvodné meno Pramesse (vynechaním člena „P“) na Ramesse. Hneď nato vymenoval svojho syna Sethiho za spolukráľa. Za svojej krátkej vlády (na trón nastúpil už pomerne starý) dovŕšil významné reformy, najmä v armáde ktoré začal už Horemheb. Od jeho čias sa egyptské vojsko delilo na samostatné zbory, pomenované podľa hlavných bohov (Amona, Rea, Sutecha, neskôr aj Ptaha), z ktorých každý mal osobitný oddiel vojnových vozov.

Ramesse I. sídlil vo Wasete (Tébach) a pochovať sa dal v Údolí kráľov. Jeho hrobka je pomerne skromná; vstupuje sa do nej prudko klesajúcou chodbou a v jej hrobovej komore stojí dodnes sarkofág z ružovej žuly. Zachovala sa v nej aj veľká časť nástennej výzdoby so scénami z posmrtného života.

Viaceré vyobrazenia Ramesseho I. sú aj v kaplnke, ktorú mu zasvätil Sethi I. vo svojom zádušnom chráme v Kurne (na ľavom brehu Nílu oproti Karnaku). Aj Ramesse II. a jeho nástupcovia mu venovali kaplnky a vyobrazenia, ktorými mu vzdávali poctu ako zakladateľovi dynastie, pre ktorú sa ujal názov „ramesseovská“.

zdroj: kniha BOHOVIA A KRÁLI STARÉHO EGYPTA (Vojtech Zamarovský)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.