Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Narmer

kral-narmer.jpg
 
Narmerova paleta

Narmer bol egyptským faraónom 0. dynastie, často je však zaraďovaný do 1. dynastie (okolo roku 3000 pred n. l.). Možno je totožný s Menim, ktorý je považovaný za zjednotiteľa Horného a Dolného Egypta do jedného štátu. Narmer je na rozdiel od neho historicky doložený vládca, jeho existenciu nám dokladajú písomné dokumenty z doby jeho vlády a známa Narmerova paleta. Na jednej strane je vyobrazený Narmer s korunou Horného Egypta, ako kyjom zabíja nepriateľa, na druhej strane je Narmer s korunou Dolného Egypta, jeho meno je napísané na obidvoch stranách tejto palety. Iným dokladom jeho existencie je hlavica vojnového kyja nájdeného v Abyde, na nej sa tiež nachádza Narmerovo meno.

Narmerova hrobka sa našla v Abyde, kde sa nachádza pohrebisko hlavného mesta Horného Egypta Ceneja. Hrobku tvorí jama, ktorá je obložená nepálenými tehlami, jej pôdorys má rozmery 11 x 9,4 metra, nadzemná časť je už zničená.

Pri Nagáde, ktorá leží severne od chrámového komplexu v Karnaku, však bola neskôr objavená hrobka jeho manželky, kráľovnej Neithotepy. Táto hrobka bola ale oveľa väčšia ako kráľova hrobka v Abyde. Na základe toho vznikla hypotéza, že Narmerova hrobka v Abyde je iba symbolická a že jeho skutočnú hrobku je potrebné ešte hľadať. S veľkou pravdepodobnosťou sa nachádza v Sakkáre, čo je hlavné pohrebisko hlavného mesta zjednoteného Egypta Menneferu.

Totožnosť s inými kráľmi

Je isté, že Narmer existoval, pri niektorých panovníkoch, ktorí žili zhruba v rovnakom čase, to však isté nie je. Niektorí egyptológovia ho považujú za totožného s tradičným zjednotiteľom Egypta Menim, podľa iných je totožný aj s kráľom Ahom. Faraóni používali, hlavne v skorších obdobiach, viac mien. Pravdepodobnejšie je však, že Aha bol Narmerovým synom. Časť egyptológov považuje Narmera za totožného s kráľom Serketom, ktorý je však historicky doložený a je známejší pod označením Kráľ Škorpión.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský, wikipédia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.