Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Amenhotep II.

amenhotep-ii.---1-.jpg

Hlava sfingy Amenhotepa II.

Amenhotep II., egyptský kráľ 18. dynastie (cca 1424 - 1398 pred n. l. ), zdedil trón po Thutmosem III., podnikol dve trestné výpravy do Ázie, aby potlačil tamojšie povstanie. Podarilo sa mu to s úspechom, ktorý opakoval aj v južných a západných oblastiach. Vyčíta sa mu, že sa voči porazeným správal neobyčajne kruto. Na nápisoch uvádza, že vzbúrených náčelníkov vlastnoručne zabil a ich telá priviezol do hlavného mesta, kde ich potom zavesil dole hlavou na hradby.

Amenhotep II. rád staval na obdiv aj svoju telesnú zdatnosť. Jazdil vraj ako boh vojny Montu, a z letiaceho vojnového voza vraj trafil a šípom prestrelil medený terč hrubý ako ľudská dlaň.

Sídlil vo Wasete (Tébach) a vládol 23 rokov, trónnym menom sa volal Aacheprure. Z Manehtových Egyptských pamätihodnostiach, kde sa nazýva po grécky Misfragmutotis, sa zachovala pri jeho mene poznámka, že „v čase jeho panovania došlo k "Deukaliónovej potope“. Zhoduje sa to so všeobecne uznávanou chronológiou gréckych mýtov i s geologicky potvrdeným odhadom výbuchu sopky Téry (dnešné Santorini), ktorý mal katastrofálne následky v širokej oblasti Egejského mora.

Archeologický výskum v Karnaku ukázal, že Amenhotep II. venoval veľa úsilia na zväčšenie tamojšieho chrámu boha Amona. Pripisuje sa mu najmä rozsiahla stavba medzi Svätým jazierkom a južným ohradným múrom, z ktorej sa zachovali len základy. Naproti tomu dodnes stoja pomerne kompaktné pozostatky jeho neveľkého chrámu na západnom brehu Nílu pri Šéch Abd al-Kurne neďaleko slávneho zádušného chrámu Ramesseho II.

amenhotep-ii.---2-.jpg

Kráľ Amenhotep II. pri streľbe z luku. Vpravo dole medený terč prestrelený piatimi šípmi. Reliéf v Amonovom chráme v Karnaku

Z nápisov vieme, že dal vyzdobiť kaplnku bohyne Hathor v Hatšepsutinom chráme v Dér el-Bahrí a postaviť chrám pri Talmise za Asuánom. Pri siedmom pylóne Amonovho chrámu v Karnaku stojí dodnes jeho kolosálna socha. Pravdepodobne najlepšia jeho socha, ktorá ho zobrazuje v životnej veľkosti a kľačiaceho na kolenách , je v Egyptskom múzeu v Turíne.

Pochovať sa dal Amenhotep II. v Údolí kráľov, pod západným svahom, a to v hlbokej skalnej hrobke, ktorá rozmermi prevyšuje hrobku jeho veľkého predchodcu Thutmoseho III. V pohrebnej komore stojí dodnes sarkofág na pôvodnom mieste. Je z červeného pieskovca a krášlia ho zlaté a modré vyobrazenia ochranných bohov a nápisy. Hrobku objavil roku 1898 Francúz V. Loret, pričom sa stretol s ojedinelým šťastím: našiel v nej trinásť kráľovských múmii v pôvodných rakvách, medzi nimi i múmiu Amenhotepa II., ktoré sem ukryli králi 21. dynastie z obavy pred lupičmi. Všetky tieto múmie i s rakvami a zvyškami hrobovej výbavy Amenhotepa II. sú dnes v Egyptskom múzeu v Káhire.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.