Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Radžedef

kral-radzedef.jpg

Hlava kráľa Radžedefa

Radžedef alebo Džedefre bol kráľom 4. dynastie v starovekom Egypte, pravdepodobne syn a nástupca známeho Chufua, stavebník nedokončenej pyramídy v Abú Rawáši. Vládol približne v rokoch 2530 pred n. l. alebo neskôr, a ako prvý v histórii egyptských panovníkov si pridal prívlastok „Syn boha Ré“ (Réov syn) k vlastnému menu. Nevieme bezpečne, kedy nastúpil na trón, ani ako dlho vládol, ani čo za svojej vlády vykonal, napodiv však vieme, ako vyzeral.

Zoznamy kráľov ho uvádzajú ako Chufuovho nástupcu a Rachefovho predchodcu, čo potvrdzuje aj nápis z čias 12. dynastie vo Wádí Hammámáte pri Červenom mori. Manehtove Egyptské pamätihodnosti ho však kladú pod menom Ratoises až za kráľa Menkaureho. Egyptológovia nie sú v jeho časovom zaradení jednotní, zhodujú sa len na tom, že kráľovskú moc pravdepodobne uzurpoval. Táto domnienka je v súlade so správami o nepokojoch v záverečnom období 4. dynastie, ktoré máme z Neskorej doby. Podopiera ich aj skutočnosť, že si nestačil dokončiť pyramídu, to znamená, že sa udržal na tróne len krátko a že príslušenstvo tejto pyramídy bolo ihneď po jeho smrti zničené.

RADŽEDEFOVA PYRAMÍDA

radzedefova-pyramida.jpg
 
Zvyšky Radžedefovej pyramídy

Radžedefova pyramída je nedokončená pyramída, ktorá sa nachádza na pahorku pri dedine Abú Rawáš v Egypte. Je najsevernejšou pyramídou, ak nepočítame tajomný objekt s označením Lepsius I. Pyramída ostala nedokončená, alebo ju rozobrali, takže dodnes sa z nej zachovalo približne 15 horizontálnych vrstiev kamenných blokov a 21 m hlboká jama. Na jej mieste sa mala nachádzať subštruktúra so zostupnou chodbou, predsieňou a pohrebnou komorou. Z pyramídového komplexu sa zachoval narýchlo vybudovaný zádušný chrám z nepálených tehál, pravdepodobne Menkaureom, a v ňom okrem fragmentov niekoľkých sôch príslušníkov Radžedefovej rodiny aj vápencová sfinga.

V areáli sa našlo veľké množstvo úlomkov z viac než dvadsiatich sôch panovníka, jama v tvare lode a pozostatky satelitnej pyramídy. Z komplexu viedla neobvykle dlhá vzostupná cesta z nílskeho údolia, dosahovala až 1 700 m. Pri svojej projektovanej výške okolo 67 m, by bola Radžedefova pyramída vďaka zvýšenému podložiu o 20 m vyššia ako Chufuova Veľká pyramída pri neďalekej Gíze.

zdroj: knihy BOHOVIA A KRÁLI STARÉHO EGYPTA (Vojtech Zamarovský), ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský), PYRAMIDY (Miroslav Verner), wikipedia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.