Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Peribsen

kral-peribsen.jpg

Stéla kráľa Peribsena

Peribsen egyptský kráľ 2. dynastie (? - pred 2700 pred n. l.). Poradie vačšiny panovníkov 2. dynastie nepoznáme, ani ich presný počet, problémom je aj ich identifikácia podľa mien z dobových i neskorších prameňov. Nevieme teda, kto bol Peribsenov bezprostredný predchodca ani nástupca. Niektorí egyptológovia ho dokonca stotožňujú s kráľom Wenegnebtejom, ktorý však vládol pravdepodobne o voľačo skôr. Vieme však, že časy Peribsenovej vlády vypĺňali krvavé náboženské boje, ktoré mali nepochybne politické príčiny. Peribsen v nich vystupoval ako prívrženec nového kultu boha Sutecha, ktorému dopomohol k víťazstvu. Neľútostnosť týchto bojov dosvedčuje aj archeologicky zistená skutočnosť, že za Peribsenovej vlády sa ničili hrobky niektorých starších panovníkov ohňom, aby sa zničením ich tiel, ako Egypťania verili, zničila aj ich posmrtná existencia. O pozadí týchto bojov a ich príčinách nám pramene, žiaľ, nič neprezrádzajú.

Podľa zachovaných dokladov bol teda Peribsen náboženským reformátorom, a to prvým, ktorého z histórie poznáme. Pôvodne sa volal Sechemib a nové meno prijal až o niečo neskôr, pripomína tak iného slávneho reformátora, Amenhotepa IV. z 18. dynasti, ktorý si takisto zmenil svoje meno na Achnatona.

Nad svoje pôvodné meno si dával Peribsen zobrazovať boha Hora v podobe sokola, nad nové boha Sutecha v podobe somára, ktorý bol podľa mýtov Horovým nepriateľom. Na mnohých stélach dal očividne Horov obraz odstrániť a nahradil ho Sutechovým. Na jednom jeho nápise s pôvodným menom je aj jeho titul Dobyvateľ cudzích krajín. Najviac dokladov z jeho čias sa našlo v oblasti sakkarského pohrebiska, jeden fragment kamennej vázy s jeho menom bol aj v podzemí pyramídy kráľa Džosera z 3. dynastie.

Hrobka

Peribsenovu hrobku identifikovali archeológovia na abydskom pohrebisku pri vtedajšom hlavnom meste Čeneji v Hornom Egypte. Podľa tradície egyptských kráľov bola však zrejme len symbolická a podľa pozostatkov neveľmi výstavná. Kde bol skutočne pochovaný, nevieme. Dal či dovolil zničiť primnoho cudzích hrobiek, aby sa mohlo veriť, že jeho vlastná zostala nedotknutá.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.