Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Hor-Aha

kral-hor-aha.jpg

Tabuľka s menom kráľa Hor-Aha

Hor-Aha bol egyptským faraónom 1. dynastie. (slovo Aha znamená bojovník.) Vládol okolo 3000 pred n. l. Nie je isté, či tento kráľ nebol totožný s kráľom Menim či Narmerom alebo dokonca oboma dvoma. S Menim je spájaný vďaka nápisu na nakádskej slonovinovej tabuľke.

Hor-Aha bol vlastne skutočným kráľom celého Egypta, možno mu však nepodliehal celý Dolný Egypt. Na južných hraniciach krajiny úspešne bojoval s Núbijcami, vďaka vojenským úspechom v tejto oblasti sa mu hranice podarilo posunúť až k prvému nilskému kataraktu, alebo dokonca až k Gabal es Silsile. Dokladá to ebenová tabuľka oslavujúca faraonovo víťazstvo, ktorá bola nájdená v Abyde. S najväčšou pravdepodobnosťou sídlil v Čeneji. Nechal vybudovať v dolnoegyptskom Saji chrám zasvätený tamojšej bohyni Neit. Ak bol totožný s Menim, vybudoval prvé hlavné mesto zjednoteného Egypta, Mennefer. Možno tiež nechal vybudovať mesto Šedet, (grécky Krokodilopolis), raz bol totiž vraj na love v oáze Fajjúm, kde ho zrazu napadli jeho vlastné psy, pred ktorými skočil do jazera, kde ho na chrbte na druhý breh preniesol krokodíl. Za záchranu života potom zasvätil toto jazero práve krokodílovi a u oázy nechal vybudovať mesto jemu zasvätené. Je možné, že sa kráľa Ahu týkajú aj niektoré informácie o Menim, napríklad to, že zomrel na zranenia , ktoré mu spôsobil hroch. Podľa Diodóra ho Egypťania pokladali za kráľa, ktorý ich naučil uctievať bohov a žiť civilizovane.

Hrobka

Podobne ako všetci králi 1. dynastie si aj Aha nechal postaviť hrobky dve. Hrobka, ktorá sa nachádza v Abyde, je len symbolická. Je zo všetkých symbolických hrobiek, ktoré sa nachádzajú v severozápadnej časti abydského pohrebiska, najväčšia. Jej pohrebné komora má pôdorys o rozmeroch 11,7 x 9,5 metra, je vymurovaná nepálenými tehlami a vystužená drevenými trámami. Jeho skutočná hrobka sa nachádza v Sakkare. Jej podzemná časť je vytesaná do skaly a tvorí ju päť miestností. Nadzemná časť je postavená z tehál a prepážky ju delia na 27 komôr, kde bola uložená pohrebné výbava. Okolo tejto hrobky sa zachovali zvyšky dvoch ohradných múrov.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský, wikipédia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.