Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Hetepsechemuej

kral-hetepsechemuej.jpg

Nádoba s menom kráľa Hetepsechemua

Hetepsechemuej alebo Budžau, Boetos bol prvý vládca 2. dynastie (asi 2900 - ? pred n. l.) starovekého Egypta. Jeho meno znamená „Dve moci sú v mieri“. O jeho panovaní sa vie veľmi málo.

Je možné, že Hetepsechemuej dosiahol trón svadbou s princeznou. Nevieme s istotou povedať, či bol spríbuznený s cenejskou kráľovskou rodinou alebo nie. Nepovažuje sa za syna faraóna Kaa, ale možno bol jeho zaťom. Každopádne priniesol obete na pamiatku predošlého faraóna a veľmi pravdepodobne sa postaral o jeho pochovanie. Pečate s jeho menom sa našli na vstupe do hrobky Kaa v Abyde.

Hrobka

Hetepsechemuejova hrobka bola nájdená v Sakkáre v blízkosti Venisoveho pyramídového komplexu, kde sa našli hlinené nádoby s pečaťami s Hetepsechemwejovým menom. Nadzemná časť hrobky sa nezachovala, pretože bola odstránená už za Venisa. Je na nej zaujímavé to, že sa v jej okolí na rozdiel od hrobiek kráľov 1. dynastie nenašli hroby určené pre kráľovo služobníctvo. So začiatkom 2. dynastie teda tento barbarský zvyk (pravdepodobne rituálne usmrtenie kráľovho služobníctva) vymizol.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský, wikipédia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.