Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Džer

kral-dzer.jpg
 
Alabastrová nádoba s Džerovým menom

Džer (alebo Atotis), bol egyptským faraónom 1. dynastie (po 3000 - ? pred n. l.). Je to prvý faraón, u ktorého poznáme zlaté meno (Zlatý Hor).

Zachovalo sa množstvo nápisov, ktoré nás informujú o jeho vláde. S najväčšou pravdepodobnosťou upevnil krajinu a skonsolidoval pomery v nej. S veľkou pravdepodobnosťou viedol úspešnú vojnu na západe proti Líbyjcom, na juhu, kde bojoval s Núbijcami, prenikol až k druhému nílskemu kataraktu. V čase jeho vlády veľmi prosperovala ekonomika, rozvíjala sa umelecká výroba, najmä klenotníctvo a kovotepectvo. Po jeho smrti sa pravdepodobne na čas stala vládkyňou Egypta jeho manželka Merjetneit, prvá vládkyňa krajiny v celej histórii Egypta.

Hrobka

Ako väčšina panovníkov 1. dynastie si aj Džer nechal postaviť dve hrobky. Jednu hrobku si nechal postaviť v Abydose. Jej nadzemná časť merala zhruba 22 × 20 metrov. Okolo hrobky bolo objavených 338 hrobov na všetkých štyroch stranách, tieto hroby boli určené pre kráľovo služobníctvo a otrokov. Nie je však jasné, či boli pochovaní súčasne s kráľom, alebo potom, ako zomreli prirodzenou smrťou. Druhá Džerova hrobka sa nachádza v Sakkáre. Rozmery jej nadzemnej časti boli približne 41,3 × 15,5 metrov. V nadzemnej časti mala dvadsaťdeväť miestností, v podzemnej šesť miestností a pohrebnú komoru. Hrobka v Sakkáre bola s veľkou pravdepodobnosťou hrobkou skutočnou, teda tá v Abyde bola iba symbolickou. Múmia však nebola nájdená ani v jednej z nich.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský, wikipédia.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.