Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Den

kral-den.jpg
 
Kráľ Den zabíja zajatého ázijského náčelníka. rezba na slonovinovej tabuľke nájdenej v Abyde. (Britské múzeum v Londýne)

Den alebo (Udimu, Kentej, Usafais, Dewen), bol egyptský faraón 1. dynastie, vládol okolo 2950 - ? pred n. l. Den sa stal nástupcom kráľa Wadžiho. O jeho vláde máme pomerne dobré správy, z jeho doby sa totiž zachovali prvé súvislejšie nápisy a texty, ktoré nás o ňom informujú. Dozvedáme sa z nich o dôležitých náboženských slávnostiach, o jubileu pri príležitosti tridsiatich rokov vlády kráľa či napr. o lovu hrochov, ktorého sa kráľ zúčastnil. Podľa nich tiež hneď v druhom roku svojej vlády uskutočnil doslovne „prvý úder na východ“. Pravdepodobne sa vtedy vydal na polostrov Sinaj, kde porazil miestnych kočovníkov. Vo štvrtom roku pre zmenu uskutočnil sčítanie ľudu v krajine, v desiatom zničil Verku, mesto zbraní, ktoré dodnes nebolo identifikované.

Hrobka

Podľa zvyku kráľov 1. dynastie si aj Den dal postaviť dve hrobky. Symbolická hrobka sa nachádzala v Abyde. Dnes je z nej však iba jama s rozmermi 14x8 metrov, pôvodne však mala strop z dreva a bola obložená žulou. Jej nadzemná časť zmizla, ale podľa stôp v zemi možno jej pôdorys odhadnúť asi na 23,5 krát 16,5 metra. Okolo nej sa našli pravidelne usporiadané hroby 136 otrokov, mužov a žien, ktorých podľa požiadaviek vtedajšieho náboženstva pravdepodobne rituálne usmrtili, aby nasledovali kráľa na onen svet. Sakkarská hrobka nie je spoľahlivo identifikovaná. Zdá sa, že možno za ňu považovať hrobku č. 3035, odkrytú roku 1935, ktorá sa pôvodne pripisovala Hemakovi, lebo jeho meno sa na jej nápisoch viackrát vyskytuje. Rozhodne je zo všetkých hrobiek na okolí najväčšia, hrobovú komoru má vytesanú v hĺbke vyše 10 metrov, v nadzemnej časti je rozdelená priečkami na 45 skladiskových miestností a prikrýva plochu 57,3 krát 26 metrov. Vylúpená bola, pravdaže už v staroveku, no niekoľko zamurovaných miestností uniklo pozornosti lupičov, a tak sa zachránila aspoň časť hrobovej výbavy. Tento zvyšok pozostáva zo stoviek predmetov, najmä alabastrových, bridlicových a krištáľových váz, remeselníckych a roľníckych nástrojov, zbraní a pod. Tvorí najväčší súbor archaických exponátov, aký poznáme. Dnes je v Egyptskom múzeu v Káhire.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský, wikipédia.sk

burial-of-abydos--egyptian-gods.jpg

 Hrobka kráľa Dena v Abydose

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.