Choď na obsah Choď na menu

Kráľ Chasechemuej

kral-chasechemuej.jpg

Socha kráľa Chasechemueja

Chasechemuej posledný alebo predposledný egyptským kráľ 2.dynastie (? - asi 2700 pred n. l.). O tomto panovníkovi sa veľa nevie. Viedol niekoľko dôležitých vojenských ťažení, vrátane vojny proti Dolnému Egyptu. Postavil aj niekoľko známych stavieb, z ktorých niektoré dodnes existujú. Vybudoval okrem iných pevnosť v Hierankopole a v Abyde.

Chasechemuej sa väčšinou považuje za nástupcu faraóna Peribsena, no niekoľko egyptológov sa domnieva, že medzi nimi vládol ešte iný panovník. Mnohí z nich ale veria, že Chasechemuej a tento „ďalší“ kráľ boli v skutočnosti jednou osobou. Tento faraón si totiž mohol zmeniť svoje meno na Chasechemuej, keď opäť zjednotil Horný a Dolný Egypt po občianskej vojne medzi prívržencami boha Hora a Setha. Možné je však aj to, že Chasechemuej porazil Peribsena potom sa vrátil do Núbie (na juh od Egypta), kde potlačil povstanie.

Niekoľko egyptológov sa domnieva, že zjednotiteľom Horného a Dolného Egypta pod vládu jedného faraóna bol Chasechemuej, a nie Narmer či Meni.

Hrobka

Chasechemuejovu hrobku sa podarilo bezpečne identifikovať na abydskom pohrebisku pri jeho sídelnom meste Čeneji v Hornom Egypte. Táto hrobka má nezvyčajnú koncepciu a odlišuje sa od všetkých ostatných na celom pohrebisku. Je asi 69 metrov dlhá a od južnej strany na severnú sa nepravidelne rozširuje z 10,4 na 17,6 metra. Jej jadro tvorí hrobová komora, ktorú obklopuje dovedna päťdesiat miestností pre hrobovú výbavu,štyri ďalšie sú pri vstupnej chodbe. Hrobová komora je obložená kamennými kvádrami, co je prvý známy prípad použitia kameňa v egyptskej architektúre.

zdroj: kniha Bohovia a králi starého Egypta, Vojtech Zamarovský

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.