Choď na obsah Choď na menu

Bohyňa Nut

6. 9. 2013
bohyna-nut.jpg
 
Bohyňa Nut zosobňovala nebeskú klenbu

NUT – egyptská bohyňa neba a samo nebo, Rodička bohov a Pani západu. Zosobňovala nebo, či skôr nebeskú klenbu, tak ako jej manžel Geb zosobňoval Zem.

Egypťania verili, že bohyňa oblohy každý večer pohltí slnko a každý deň na svitaní ho zasa porodí. Nut sa vraj ako Hathor potulovala po zemi v podobe kravy, s ktorou ju dávali do tesnej súvislosti, a jej nohy ukazovali na hlavné svetové strany. Re prikázal bohyni Nut, aby vystúpila na nebesia, a belasý odev, ktorý nosila na rozkaz boha slnka, dodával oblohe farbu. Počas celodenného putovania po oblohe si mohol odpočinúť na Nutinom chrbte.

Podľa heliopolského mýtu o stvorení bola Nut sestrou a manželkou boha zeme Geba. Porodila päť detí vrátane Usira, za ktorého vraždu sa pomstil jeho syn Hor zloduchovi Sutechovi. Rodinná roztržka sa skončila kliatbou bohyne Nut, ktorá nesmela rodiť 360 dní egyptského roka. Nut získala päť dní navyše (tzv. epagomenálne dni), keď hrala kocky so svojim milencom, bohom času Thowtom. Tento príbeh vysvetľoval päť nadbytočných dní, ktorými sa Egypťania usilovali uviesť do súladu lunárny kalendár so solárnym.

Na obrázku je bohyňa neba Nut, pod ňou stojí jej otec Šu, na zemi leží jej brat a manžel Geb, dve postavy s baraňou hlavou zobrazujú boha stvoriteľa Chnuma (podľa Greenfieldovho papyrusu v Britskom múzeu v Londýne).

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský)

kniha EGYPT KRÁĽOVSTVO FARAÓNOV (R. Hamilton)