Choď na obsah Choď na menu

Boh Usir

9. 9. 2013
boh-usir.jpg
 
Boh Usir

USIR – egyptský boh mŕtvych a vládca podsvetia; zároveň boh pôdy, vody, Slnka a vegetácie, Kráľ bohov a ľudí, Pán večnosti

Usir bol vraj dobrotivý egyptský kráľ, ktorého zradil a zavraždil žiarlivý brat Sutech. Hostia ktorí sa zhromaždili uňho na hostine, si mali políhať do ozdobnej truhlice a ten, ktorý sa do nej zmestil, si ju mohol ponechať. Truhlicu zhotovil Sutech podľa Usirovej mierky, a keď si kráľ do nej ľahol, sprisahanci ju zaklincovali a hodili do Nílu. Vlny vyvrhli truhlicu na libanonskom pobreží, kde vypučal tamariškový strom a celú ju obrástol. Tamojší panovník dal strom zoťať a truhlicu použil vo vlastnom paláci ako stĺp. Usirova sestra a manželka Eset vyslobodila manželovo telo a vrátila sa do Egypta. Nepodarilo sa jej Usirovo telo ukryť, lebo ho objavil Sutech a rozsekal na kusy, ktoré porozhadzoval po celej krajine. S pomocou Nebthet, svojej sestry a Sutechovej sestry a manželky, Eset pozbierala všetky časti tela okrem penisu, ktorý zhltla ryba, keď Sutech hodil Usirovo telo do Nílu. S pomocou Anupa a Thowta sa podarilo telo poskladať a obviazať – ako prvé mumifikované telo. Eset sa pokúšala vdýchnuť do Usira život, keď sa premenila na luniaka a trepotala nad ním krídlami. Nepodarilo sa jej to, a Usir už nenastúpil na egyptský trón, ale stal sa kráľom záhrobia.

Egyptský králi konali podľa legendy o Usirovi v nádeji, že aj oni sa zrodia do posmrtného života. Vyžadovalo si to prítomnosť kňaza s Anupovou šakaľou maskou, balzamovanie a mumifikáciu tela. Za Starej ríše nebohého kráľa stotožňovali s Usirom. Pravidlá pochovávania sa demokratizovali, a rovnakým spôsobom sa usilovali získať spásu všetci Egypťania. Prehĺbilo to význam Usirovho kultového strediska Abydu ako pútnickej lokality. Egypťania pokladali návštevu Abydu za životne dôležitú, či už kým žili alebo po smrti. Túto druhú požiadavku spĺňali tak, že tam dali preniesť svoju truhlu alebo prikladali k pohrebnej výbave modely člnov.

Usira zobrazovali v ľudskej podobe v priliehajúcom rubáši, z ktorého vyčnievali ruky držiace kráľovské symboly – berlu a cep. Zvyčajne má na hlave bielu korunu Horného Egypta so pštrosími perami. Usirova pleť býva zelená podľa vzoru rastlinstva alebo čierna podľa úrodných nílskych usadenín. Obidve možnosti symbolizujú regeneráciu.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský)

kniha EGYPT KRÁĽOVSTVO FARAÓNOV (R. Hamilton)