Choď na obsah Choď na menu

Boh Re

12. 9. 2013
boh-re.jpg
 
Boh Re

RE – egyptský boh Slnka a samo Slnko, Pán neba, Stvoriteľ a vládca sveta

Re bol popredným slnečným bohom s kultovým strediskom v Heliopole. Za Starej ríše sa jeho kult rozšíril po celej krajine a počas 4. dynastie si králi začínali vkladať do kráľovskej titulatúry epiteton „syn Reho“. Stupňovitá pyramída vznikla ako schodisko, po ktorom sa kráľ mohol pridať k bohu slnka na jeho púti po oblohe. Neskoršie pyramídy s hladkými stenami znázorňovali slnečné lúče dopadajúce na zem. Spájali teda kráľa s Rem počas celej faraónskej éry.

Králi 5. dynastie budovali slnečné chrámy i pyramídy na znak toho, že Re zaujal postavenie egyptského štátneho boha. Centrom týchto chrámov býval obelisk, symbol slnečného boha od preddynastických čias. Veľa obeliskov zaniklo, či už počas dobyvateľských vpádov alebo ich použili ako obetné dary. Patrí k nim Kleopatrina ihla; tento názov sa vzťahuje na dva obelisky – jeden presťahovali v roku 1878 do Londýna na Temžské nábrežie a druhý o dva roky vztýčili v newyorskom Centrálnom parku.

Re sa prevážal po dennej oblohe vo svojej slnečnej bárke. V noci zasa putoval po podsvetí, alebo ho podľa niektorých mytologických verzií pohltila bohyňa oblohy Nut a každé ráno na svitaní ho porodila.

Slnko bolo spolu s Nílom veľkou životodarnou silou. Re bol mocným bohom nielen sám osebe, ale aj vďaka synkretizmu, keď splýval s inými bohmi. S Horom sa spojil ako Re-Harachtej, a Montuom ako Montu-Re a s Amonom ako Amon-Re. Spolu s Atumom utvoril boha stvoriteľa, ktorý sa volal Atum-Re. Z tohto hľadiska verili, že stvoril bohov a ľudí zo svojich telesných tekutín. Všetko ostatné stvoril jednoduchým aktom pomenovania.

Reho kult bol vyhradený pre egyptských kráľov. Obyčajní Egypťania si boha uctievali iba nepriamo. Súbežne s úpadkom kráľovskej autority na sklonku Starej ríše a v súvislosti s demokratizáciou pohrebných obradov hľadali Egypťania osobnú spásu u Usira. Re zostal významným členom panteónu, ale už nikdy nezískal popredné postavenie, akému sa tešil za Starej ríše.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský)

kniha EGYPT KRÁĽOVSTVO FARAÓNOV (R. Hamilton)