Choď na obsah Choď na menu

Boh Ptah

9. 9. 2013
boh-ptah.jpg
 
Boh Ptah

PTAH – egyptský boh mesta Mennefera (Memfisu). Stvoriteľ sveta, Otec bohov a ľudí

Ptah bol boh stvoriteľ Memfisu, prvého egyptského mesta po zjednotení krajiny roku 3100 pred n. l. Na rozdiel od Atuma, ktorý stvoril všetok život z vlastných telesných tekutín, Ptah stvoril svet intelektuálnejším spôsobom – myšlienkami a slovami. Už skutočnosť, že memfiský stvoriteľský mýtus bol intelektuálnejší, menej konkrétny než heliopolská tradícia, znamenala že Egypťania ho nikdy neprijali veľmi srdečne. A tak Ptahov význam počas Starej ríše poklesol, keď do popredia vystúpil Re aj Usir získal v panteóne vyššie postavenie. Ptahov post navyše upadol, keď Memfis prestal byť hlavným mestom. Pravda, na jeho postavenie patróna remesiel a remeselníkov to nezapôsobilo.

Za Strednej ríše Ptah splynul s ďalším memfiským bohom, s pohrebným božstvom Sokarom, ktorého zobrazovali so sokoľou hlavou. A za neskorého obdobia vzniklo božstvo Ptah-Sokar-Usir. Drevené sošky tohto poskladaného boha často dávali do vtedajšej pohrebnej výbavy.

Ptaha zvyčajne zobrazovali v mumifikovanej podobe tak, že z obväzov vyčnievali ruky. Stískal v nich žezlo a džed, fetiš v podobe stĺpika, ako symboly moci a stability. V ikonografii sa vyskytovala aj berla, cep a anch. Vo zvieracej podobe ho uctievali ako býka. Tento tvor, ktorý bol symbolom mužnosti, bol v Memfise posvätným ešte predtým, ako sa Ptah stal stvoriteľským bohom. Časom obidve funkcie splynuli a jedného býka si vybrali za Ptahovo vtelenie i heralda. Býka Apisa chovali v stajni neďaleko Ptahovho chrámu. Lákal návštevníkov, ktorí prinášali obety alebo sa zaujímali o veštenie.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský)

kniha EGYPT KRÁĽOVSTVO FARAÓNOV (R. Hamilton)