Choď na obsah Choď na menu

Boh Hor

7. 9. 2013
boh-hor.jpg
 
Boh Hor v podobe sokola

HOR – egyptský boh v podobe sokola alebo muža so sokoľou hlavou; boh Slnka, neba a svetla, dedič pozemského panstva boha Usira a božský vládca Egypta

Sokolí boh Hor sa spájal s kráľovým postom od začiatku dynastického obdobia. Nebol jediným božstvom vystupujúcim v podobe sokola, ale tie sa časom zmenili alebo sa pripodobnili osobe Hora, okolo ktorého vzniklo veľa mýtov. Ako Esetin syn sa pridal k matke v dlhom zápase, keď sa usiloval premôcť zlého Sutecha, vraha jeho otca Usira. Sprvoti Re dával prednosť skúsenému Sutechovi pred nedospelým Horom, ktorého na obrazoch zavše podávali ako dieťa s mladistvým účesom. V jednom príbehu o boji synovca so strýkom bojujú s oštepmi a zranenie utrpí Hor aj Sutech. Eset pomôže synovi, ale aj zlému bratovi Sutechovi, keď utŕži ranu. Rozhorčený Hor odsekne matke hlavu a utiahne sa do hôr. Eset, ktorú zázračne uzdraví Re, odpustí svojmu synovi. Sutech prenasleduje Hora a vylúpi mu oči, ale Hathor mu prinavráti zrak. „Wadžetino“, čiže „vyliečené“ oko sa stane jedným z účinných symbolov ochrany a často ho maľovali na truhlu alebo používali ako amulet.

Po rozhorčenej výmene listov medzi Rem a Usirom nový kráľ Hor dostane trón. Panujúceho egyptského kráľa vnímali ako žijúceho Hora, zatiaľ čo nebohých vladárov dávali do súvislosti s Usirom. Mytológia Enneady („Deviatky“) slúžila ako prostriedok legitimizácie nástupníctva na trón. Každého, kto viedol pohreb predchádzajúceho panovníka, pokladali za Horovho zástupcu bez ohľadu na to, či bol pokrvným príbuzným nebohého kráľa alebo nie.

zdroj: kniha ICH VELIČENSTVÁ PYRAMÍDY (Vojtech Zamarovský)

kniha EGYPT KRÁĽOVSTVO FARAÓNOV (R. Hamilton)