Choď na obsah Choď na menu

Záhada Veľkej sfingy

sfinga-v-gize.jpg

Veľká sfinga v Gíze

Sfíng nájdete v Egypte, ale aj v Grécku veľké množstvo, no keď sa povie sfinga, predstava ľudí vždy zablúdi k Veľkej sfinge, ktorá dotvára veľmi známu panorámu Gízy. Okolo Veľkej sfingy alebo len Sfingy, sa točí veľa kontroverzných až fantastických teórii. Jedno je však isté, patrí medzi najväčšie záhady našej planéty.

História Sfingy

V Grécku nájdete sfingy len ženského rodu, no v Egypte boli vždy len mužského. Podľa všetkého slovo sfinga pochádza z egyptského výrazu shesep anch, čo znamená podoba vládcu alebo panovníčky. Sfingy v Egypte mali telo v podobe leva a ľudskú hlavu s tvárou nejakého faraóna. Toto spojenie malo symbolizovať zlúčenie boha Slnka Ra s faraónom. Veľká sfinga bola vytesaná z jedného kusu kameňa. Vysoká je 20 a dlhá 73,5 metra. Podľa viacerých egyptológov predstavuje faraóna 4. dynastie Chefrena, ktorému patrí aj druhá najväčšia pyramída v Egypte. Egyptológovia však vychádzali len z toho, že keď je Sfinga umiestnená pri pyramídach z obdobia 2575 až 2465 pred Kristom, je aj rovnako stará ako pyramídy. Teórii o veku Sfingy je preto mnoho, ale egyptológovia sa ku každej neoficiálnej stavajú protichodne. Nikto však nevie prečo.

Záhada veku Sfingy zatiaľ neodhalená

K tomu, že Sfinga predstavuje faraóna Chefrena, sa prikláňa okrem svetových egyptológov aj Zahí Havás, ktorý je generálnym tajomníkom egyptskej najvyššej rady pre pamiatky. „Potvrdil“ to aj americký profesor Mark Lehner v roku 1991, keď predložil počítačový dôkaz toho, že tvár Sfingy sa zhoduje s Chefrenovou. Odvtedy sa toto tvrdenie učia všetci noví egyptológovia.

V roku 1993 však túto teóriu vyvrátil detektív Frank Domingo, ktorý pôsobil v newyorskej polícii, a 20 rokov vytváral portréty hľadaných zločincov. Priamo na mieste preskúmal Sfingu a sochy faraóna Chefrena. Potom vytvoril jednoduchú skicu, a úplne vyvrátil Lehnerovu teóriu. Podľa jeho skíc jasne vidieť, že sa jedná o dve úplne iné osoby.

Teória o tom, že Sfinga bola vytesaná za 4. dynastie, je už preto neudržateľná. Potvrdili to viacerí odborníci, no nie tí, od ktorých by sa to očakávalo – oficiálni egyptológovia.

Americký geológ z Bostonskej univerzity Robert Schoch v roku 1992 vyhlásil, že jeho prieskumy odhalili to, že Veľká sfinga je stará najmenej 7 000 až 9 000 rokov! Všetky gízske monumenty totiž boli postavené z rovnakého kameňa, no len na Sfinge sú aj stopy po vodnej erózii. Ďalšie potvrdenie svojej teórie našiel profesor Schoch v Sakkare, kde tunajšie mastaby boli vybudované v období 1. a 2. dynastie. Podľa oficiálnej egyptológie sú mastaby staršie od Sfingy o niekoľko storočí. Stopy po vodnej erózii sa tam však nenachádzajú!

zahi-hawas-a-sfinga.jpg

Zahí Havás

Samozrejme oficiálna egyptológia sa snaží Schochove závery vyvrátiť. Napríklad tým, že vo Sfinge sa našiel veľký počet sôch faraóna Chefrena, alebo aj tým, že na západnej strane podstavca Sfingy sa našli kamenné kladivá so stopami medi, tie sa však nepoužívali pred 4. tisícročím pred Kristom.

Podľa egyptológa Heinricha Brugscha musela Sfinga existovať už pred obdobím faraóna Cheopsa. Potvrdil to stélou, ktorú našiel v roku 1800, a podľa nej dal Cheops vykonávať na Sfinge len opravné práce. Podobne sa vyjadril aj francúzsky egyptológ Gaston Maspero v roku 1900, keď na stéle našiel aj meno Chefre. Podľa Maspera to znamená to, že ju aj tento faraón len rekonštruoval. Neskôr toto tvrdenie pod nátlakom iných egyptológov odvolal.

Nech to bolo akokoľvek, záhadou zostáva fakt, prečo má Veľká sfinga oproti telu tak malú hlavu. Môže to byť napríklad aj tým, že hlavu Sfingy niekto prerobil na inú podobu? A prečo sa Veľká sfinga neuvádza v žiadnom texte zo starovekého Egypta? Veď to je kolosálne dielo. Otázok je veľké množstvo, no zostávajú stále nezodpovedané.

Existujú pod Sfingou tajné priestory?

Už od stredoveku sa objavovali rôzne teórie, ktoré hovorili o tom, že pod Sfingou existujú tajné komory. Presvedčení sú o tom aj viacerí významní archeológovia. A skutočne na začiatku 80. rokov 20. storočia boli pod Sfingou objavené duté priestory, no egyptológ Mark Lehner prišiel s „teóriou“, že za to môže erózia podzemnej vody. Skutočne brilantné vysvetlenie.

Výskumy však pokračovali ďalej a stále pokračujú. Záhadou je prečo, keď sa pod Sfingou podľa oficiálnej egyptológie žiadne tajné komory nenachádzajú. V roku 1993 napríklad americký geológ Thomas Dobecki objavil pravouhlé podzemné komory s rozvetvenou sústavou chodieb. V roku 1996 zase francúzsky inžinier Jean Kerisél podal dôkaz o tom, že pod Sfingou sa nachádza 700 metrov dlhý tunel! A oficiálna egyptológia stále mlčí. Vlastne ani nemlčí, len sa to snaží „utulať“, a prichádza doslova s bravúrnymi vysvetleniami. Prečo?

Čo sa môže nachádzať v týchto tajných komorách pod Veľkou sfingou je zahalené rúškom tajomstva. Preto vznikajú rôzne kontroverzné teórie o tom, že tam sú tajné dokumenty obsahujúce odpovede na vznik sveta a skutočné dejiny ľudstva. Či to tak je, alebo nie je, sa obyčajní smrteľníci tak skoro nedozvedia. Veľká sfinga si svoje tajomstvá chráni rovnako ako oficiálna egyptológia, ktorá ľudí neustále zavádza. Dokedy?

zdroj : magazin.atlas.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.