Choď na obsah Choď na menu

Údolie kráľov

udolie-kralov.jpg

hrobky v Údolí kráľov

Údolie kráľov je asi najznámejšia a najvyhľadávanejšia lokalita v Egypte. Nachádzajú sa tu hrobky faraónov, ale aj ľudí, ktorí dostali tú česť a mohli nájsť svoj pokoj po boku kráľov... Termín "údolie" vás môže pomýliť. Kto očakáva zelenú krajinu, bude veľmi prekvapený. Ocitnete sa na sušine plnej kameňov rozpálených slnkom, svätyni nerastov s odtieňmi okrovej a hnedej farby. V tomto strohom kraji vládne suchota a samota. V povetrí krúžia krahulce nad bohyňou ochrankyňou týchto miest - Veľkého západného vrcholku. Táto dominanta Údolia kráľov, prirodzená skalná pyramída, možno z časti vytesaná ľudskou rukou, priťahuje pohľad. Výber lokality sa riadil podľa nej, akoby kráľovské hrobky boli kaplnkami tejto pyramídy. Ukrýva bohyňu v podobe hada Meresger ,, Tú, čo miluje ticho" alebo ,, Milovaná tými, čo sú v tichu".

Údolie kráľov je posledným príbytkom faraónov Novej ríše. Toto miesto si vybral Amenhotep I.. Hoci bol uctievaný ako jeho patrón, nebol tam pochovaný. Prvý obyvateľ tohto miesta bol Thutmose I., ktorého meno znamená ,, Ten, čo sa narodil Thowtovi". Architekt Ineni, staviteľ jeho hrobky, bol čestný muž, ktorý vedel udržať tajomstvo. Lokalita je rozdelená na dve časti rôzneho významu.  V západnej vetve, ku ktorej sa dostaneme kľukatou cestou, sú iba štyri hrobky, a to Amenhotepa III. a Ajeho.Východná vetva je vlastné Údolie kráľov. Hrobky tesali a zdobili skupiny zasvätených remeselníkov, ktorí žili v dedine Dér el-Medíne, stráženej ako samotné Údolie.

Je Údolie kráľov celkom prekopané? Istotne nie, ako to dokazuje  najčerstvejší objav veľkej hrobky č.5 , a to Ramesseovských kráľovských synov, hoci vstup do nej bol už dlho známy. Egyptský názov Údolia je sechet aat ,,veľká lúka", odvolávajúc sa na nebeský raj, ktorý si môže vzkriesený človek prezerať pohľadom podľa toku iniciačného poriadku, ktorý prezrádza dokonca plán, náčrt hrobky. prah, ktorý možno prekročiť, iba ak sa rešpektuje zákon bohyne Maat, chodba zostupujúca do vnútra Zeme, prechod šachtou naplnenou energiou Nun, stĺpové siene, kde sú zapísané formuly poznania, ktoré dovolujú kráľovi stretnúť sa s bohmi a zdolať prekážky a miestnosť so sarkofágom, hrobová komora (,,pána života"), Zlatý príbytok, kde sa uskutočňovala premena na svetlo.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.