Choď na obsah Choď na menu

Tanis - sídlo vládcov 21. a 22. dynastie

tanis---sidlo-vladcov-21.-a-22.-dynastie.jpg

Tanis alebo Džanet, dnes Sán al-Hadžar ‎, bolo staroegyptské mesto v severovýchodnej časti nílskej delty, hlavné mesto 19. dolnoegyptského nomu, sídlo vládcov 21. a 22. dynastie a možno identické s hlavným mestom Hyksósov Avaris. Pôvodne ležalo v tanidskom ramene Nílu (dnes zanesené naplaveninami).

Tanis bol založený v neskorších rokoch 20. dynastie a stal sa hlavným mestom Egypta počas nasledujúcej 21. dynastie. Z Tanidy pochádzal aj Smendes, zakladateľ 21. dynastie. Za 22. dynastie si udržal Tanis postavenie politického centra Egypta, hoci iné, súperiace dynastie mali sídla v iných mestách. Tanis zostal významným obchodným mestom a strategickým bodom až do 6. stor. po Kr., kedy hrozilo, že bude zaplavený neďalekým jazerom Manzala. Z tohoto dôvodu bolo mesto opustené. Vysťahovaní obyvatelia mesta založili neďaleko mesto Tennis.

V Tanide sa nachádzajú ruiny mnohých chrámov vrátane najdôležitejšieho, chrámu zasvätenému Amónovi, a kráľovské pohrebisko z Tretieho prechodného obdobia. Na tomto pohrebisku sa nachádza jediná známa neporušená hrobka faraóna (Tutanchamonova hrobka bola narušená už v staroveku). Veľká časť materiálu použitého na stavbu chrámov v Tanide pochádza zo staršieho mesta Pi-Ramesse (Per-Ramessev-Mariamón, Ramesseho mesto), preto sa egyptológovia v minulosti domnievali, že Tanis je totožný s Pi-Ramesse. Hlavné božstvo uctievané v Tanide bol Amón, ktorý spolu s manželkou Mut a synom Chonsom tvoria Tanidskú triádu. Táto božská trojica bola totožná s tébskou božskou trojicou, čo dovoľuje mnohým odborníkom hovoriť o Tanide ako o „Tébach severu“.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.