Choď na obsah Choď na menu

Tajomné obrazce Nazca

tajomne-obrazce-nazca.jpg

Opica s presnými špirálami, ktoré tvoria jej chvost

Peruánska planina Nazca bola objavená v roku 1927 peruánskym archeológom Toribiom Xesspem. Do väčšieho povedomia ju však dostala až nemecká archeologička Maria Reicheová, a neskôr aj švajčiarsky spisovateľ Erich von Däniken. Kto, prečo a ako vytvoril tieto tajomné obrazce, ktoré patria medzi najznámejšie svetové geoglyfy?

Vytvorili ich ľudia? Ako?

Po celom svete sa nachádza množstvo geoglyfov – teda veľkých malieb vytvorených na zemskom povrchu, tie z planiny Nazca však patria medzi najobdivovanejšie a najzáhadnejšie.
Planina Nazca sa nachádza v peruánskej oblasti Pampa Colorada, a na ploche 520 kilometrov štvorcových sa tu nachádza viac ako 300 obrazcov rôznych veľkostí. Väčšina vedcov si myslí, že tvorcovia obrazcov na planine bol miestny kmeň Nazca.

Záhadou však zostáva, prečo miestni indiáni vytvorili takéto obrovské obrazy rôznych zvierat, čiar a línií? A ako mohli dosiahnuť takej presnosti, keď celkový obraz je vidieť len zo vzduchu? Po rokoch výskumov archeológovia prišli na to, ako starovekí ľudia obrazce vytvorili. Stačilo im údajne len zoškriabať zvetraný povrch na planine a dostať sa do hĺbky okolo dvadsať centimetrov, kde vlastne odkryli svetlý vápencový podklad.

S týmto súhlasí väčšina odborníkov aj záhadológov. Otázne však je ako dokázali udržať tak presné tvary a rovné línie jednotlivých obrazcov. Odpoveď na túto otázku je zložitejšia.

Pocta bohom alebo mimozemšťanom?

Americký bádateľ Jim Woodman prišiel s teóriou, že indiáni kmeňa Nazca museli svoje obrazce pribežne kontrolovať z výšky. Podľa neho vraj mali použiť teplovzdušný balón, ktorý sa mu podarilo zostrojiť len s využitím znalostí vtedajších indiánov. Podarilo sa mu s ním dokonca aj vzlietnuť. Táto teória je však ďalšími odmietaná, pretože neexistujú žiadne dôkazy, o tom, že by indiáni zostrojovali balóny.

Podľa švajčiarskeho záhadológa Ericha von Dänikena museli miestnym obyvateľom pomáhať návštevníci z vesmíru, ktorých indiáni považovali za bohov. Podľa neho vraj mali tajomné línie slúžiť ako pristávacie dráhy. Aj táto teória má však trhliny. Ak rovné línie mali byť pristávacie dráhy, prečo boli vytvorené obrazce zvierat, ktorých tu je okolo sedemdesiat? Čo mali predstavovať? A prečo sa niektoré línie križujú, keby to mali byť pristávacie dráhy?

Záhadné obrazce zvierat

Niektoré obrazce vedcov veľmi prekvapili, pretože sú vytvorené do najmenších detailov. K nim patrí napríklad opica s presnými špirálami, ktoré tvoria jej chvost, dokonalý kondor, veľryba, či kolibrík. Najväčšou záhadou je pavúk z rodu ricinulei, ktorý je považovaný za najvzácnejšieho pavúka na svete, pretože sa vyskytuje len v amazonskom dažďovom pralese.

tajomne-obrazce-nazca.gif

vyobrazenie pavúka je najväčšou záhadou

Zvláštnosťou tohto pavúka je to, že na predĺženej nohe má svoj pohlavný orgán, a práve takúto drobnosť dokázali indiáni z kmeňa Nazca zobraziť? Ako vedeli o takom detaile, keď tento pohlavný orgán pavúka ricinulei je možný vidieť len cez mikroskop? Odkiaľ mali také znalosti?

Množstvo teórií

Podľa nemeckej archeologičky Marii Reicheovej, ktorá skúmaniu obrazcov na planine Nazca zasvätila celý svoj život, všetky geoglyfy sú vlastne akýmsi astronomickým observatóriom. Priviedli ju k tomu hlavne výskumy, ktoré robila s archeológom Paulom Kosokom pomocou lietadiel, kedy zmapovali celú planinu. Obrazce vraj indiánom slúžili ako kalendár a astronomické observatórium. Ale načo?

Rôznych teórií, čo vlastne obrazce sú, a načo slúžili je veľké množstvo. Od elektrárne, cez labyrint až po spomienku na potopu. Tú prezentuje Robert Bast, ktorý si myslí, že obrazy na planine sú akousi spomienkou na dávnu potopu, a zároveň varovaním pre budúce generácie.
Dnes teda ani po viac ako osemdesiatych rokoch od objavenia tajomných obrazcov, archeológovia netušia, načo boli na planine Nazca vytvorené.

Jediné, čo vedia je, ako ich vytvorili. Planina Nazca je tak aj naďalej záhadou, a nikto nevie s určitosťou povedať, k čomu slúžila. Bol to nejaký odkaz pre ďalšie generácie? Ak áno, zatiaľ ho nechápeme. Možno raz...

zdroj magazin.atlas.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.