Choď na obsah Choď na menu

Narmerova hlavica vojnového kyja

narmerova-hlavica-vojnoveho-kyja.png

Narmerova hlavica

Narmerova hlavica vojnového kyja bola nájdená pri vykopávkach v Kom al Akhmar, na mieste Hierakonpole (staroegytsky Nechen). Zachovala sa nám v lepšom stave než hlavica kráľa Škorpióna, ktorá bola v tomto mieste tiež nájdená. Je datovaná do obdobia panovania panovníka Narmera. Dnes sa nachádza v Ashmolean Museum v Oxforde.

Na Narmerovej hlavici je výjav znázorňujúci panovníka v obradnom šate, s červenou korunou na hlave (koruna Horného Egypta) a pravdepodobne cepom v rukách. Panovník sedí na tróne, ktorý sa nachádza v otvorenom pavilóne na vyvýšenom mieste, ku ktorému vedie 9 schodov. Pod schodami sú pravdepodobne dve postavy držiace slnečníky. Nad pavilónom je pravdepodobne baldachýn nad, ktorým sa vznáša s roztiahnutými krídlami sup predstavujúci božstvo Nechbet.

Pred panovníkom sedí v nosidlách postava, za ktorou stoja traja fúzatí muži. Pred týmito postavami sú znázornené vždy tri znaky v tvare písmena C. Za nimi je ešte jedna postava, ktorá kľačí a má za chrbtom zviazané ruky. Pod týmito mužmi sú zvieratá (pravdepodobne krava a koza) znaky pre čísla. Nad postavou v nosidlách je v ohrade znázornená krava a teľa. Za panovníkom, v spodnej časti palice, sa nachádza obraz Narmerovho nosiča sandálov s ružicou pri hlave (pravdepodobne jeho meno) a za ním je ešte jedna postava držiaca v rukách dlhú tyč. Nad časťou s nosičom sandálov sú ďalšie tri postavy. Prvá je dlhovlasá a podobá sa postave nachádzajúce sa pred Narmerom na prednej strane Narmerovej palety. Za touto postavou sú ďalšie dve s dlhými tyčami v rukách. Na poslednej časti Narmerovej hlavice je dole znázornená ohrada s tromi antilopami a nad nimi je časť stavby (svätyne) na ktorej streche stojí volavka.

Scéna na Narmerovej hlavici môže znázorňovať víťazstvokráľa Narmera nad nepriateľmi . Zvieratá pod nimi by boli ukoristenépri vojenskom ťažení a znaky pre čísla by udávali ich počet. Znaky v tvare písmena C môžu predstavovať dve rady mohýl, medzi ktorýmiboli zajatci pravdepodobne predvádzaní pred panovníka.

Ďalšou možnosťou výkladu je, že scéna ukazuje Narmerovu slávnosťHEB-sed, alebo manželstvo s kráľovnou Neithotep. Postava sediacapred panovníkom by bola princezná, krava a teľa nad ňou bypredstavovali Nom alebo bohyňu Hathor s jej synom Horom. Ohrada santilopami môže predstavovať mesto Bútó, kde sa udalosti mohli konať.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.