Choď na obsah Choď na menu

Madain Saleh - Nabatejci v Saudskej Arábii

madain-saleh---nabatejci-v-saudskej-arabii.jpg

Skalné stavby v lokalite Madain Saleh

Saudská Arábia skrýva archeologický poklad v podobe lokality Madain Saleh alebo Al-Hidžr. Ide o miesto obývané v predislamskej dobe Nabatejcami a po jordánskej Petre predstavuje najzachovalejšie skalné stavby tohto národa. Ako vôbec prvú archeologickú lokalitu zapísala Madain Saleh na svoj zoznam kultúrneho dedičstva Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru UNESCO.

Lokalita Madain Saleh, sa nachádza 400 kilometrov na sever od Mediny. Mesto je vytesané do skál v dĺžke asi 15 kilometrov. Je v ňom aj 138 hrobiek s ozdobne vytesanými fasádami a aj studne, svedčiace o kvalite nabatejskej architektúry.

Konzervatívna Saudská Arábia úzkostlivo stráži a chráni miesta spojené so začiatkom islamu, ale pamiatky z predislamského obdobia doteraz skôr zanedbávala. Vyznačuje sa nedôverou k archeológom, turistom i vedcom zaujímajúcim sa o obdobie pred Mohamedom.

madain-saleh-nabatejci-v-saudskej-arabii--2-.jpg

 Nielen v jordánskej Petre zostali úžasné pamiatky po predislamskej civilizácii Nabatejcov

Madain Saleh však vzbudzuje mimoriadny záujem. Írka Angela Misskellyová, ktorej sa tam podarilo dostať, bola prekvapená pokojom miesta. ,,Keby bolo niečo také v Írsku, prúdili by k tomu milióny turistov," povedala.

Rijád začína postupne archeologické lokality sprístupňovať. Madain Saleh vlani navštívilo 40 000 ľudí, väčšinou Saudskoarabov. Ak sa tam dostali cudzinci, tak hlavne tí, ktorí žijú v Saudskej Arábii, čo je aj prípad Misskellyovej.

Kráľovstvo chce však začať vydávať povolenia na návštevu aj ľuďom zo zahraničia a plánuje tiež výstavbu hotelov. Už teraz boli neďaleko otvorené dve múzeá, ktoré sa tematicky viažu k púťam do Mekky.

Keď v roku 1876 hrobky v Madain Saleh objavil Brit Charles Doughty, boli ešte obývané. Teraz v časti z nich pracujú miestni i zahraniční archeológovia s cieľom lepšie spoznať nabatejskú kultúru. A nielen tam. Južne od Madain Saleh našli hroby vytesané do vrcholu hory z ružového kameňa. Patrí staršej civilizácii Maníjovcov, ktorá na mieste žila pred príchodom Nabatejcov. Vystupuje sa k nim po stupňoch, okolo ktorých sú nápisy zanechané lihyanitskou kultúrou, čo je dôkaz osídlenia najmenej už v 3. storočí pred n. l. Aj toto miesto by malo byť sprístupnené verejnosti.

NABATEJCI – pôvodný nomádsky kmeň, ktorý v 6. a 5. storočí pred n. l. obsadili biblický Edom, úrodnú oblasť dnešného južného Jordánska. Územím ich kráľovstva, ktoré sa v období najväčšieho rozmachu rozkladalo od Damasku na severe po severovýchodný breh Červeného mora, prechádzali a stretali sa hlavné obchodné cesty spájajúce Sýriu s Palestínou a južnou Arábiou so stredomorským pobrežím. Spočiatku len príležitostne, neskôr úplne kontrolovali a prevzali do svojich rúk karavánový obchod, ktorého hlavným tovarom bol balzam, kadidlo, myrha, ale nepochybne aj otroci, železo a meď, neskoršie aj tovar z Afriky (slonovina, zlato) a východnej Ázie (korenie). Nabatejci boli vynikajúcimi staviteľmi (Petra, Oboda, Elusa, Nessana) sakrálnej a obytnej architektúry. Preslávené sú skalné chrámy a hroby s architektonicky chápanými fasádami. Mincovníctvo vychádzalo zo vzorov Alexandra Veľkého, písmo bolo blízke aramejskému. Vysokú úroveň dosiahlo hrnčiarstvo; vyspelosť vidieť najmä v technickom vyhotovení a vo farebnej výzdobe.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.