Choď na obsah Choď na menu

Vo Francúzsku odkryli hrob keltského kniežaťa

11. 3. 2015

vo-francuzsku-odkryli-hrob-keltskeho-kniezata--1-.jpg

Nádobu zdobili figúrky rohatého gréckeho riečneho boha Achelóosa

Pohrebné miesto, zaplnené gréckymi a možno etruskými artefaktmi bolo objavené v obchodnej zóne na okraji mestečka Lavau vo francúzskom kraji Champagne.

Knieža je pochované spolu so svojím vozom v strede obrovskej mohyly širokej 40 m, ktorej vznik vedci odhadujú na 5. storočie pred n. l. Tím z Národného archeologického výskumného ústavu pracoval na vykopávkach od októbra minulého roka. Nedávno určili dátum vzniku náleziska na koniec prvej doby železnej - toto obdobie sa vyznačuje rozšíreným používaním kovu. Jeho objav by mohol osvetliť začiatky európskeho obchodu, hovoria vedci.

vo-francuzsku-odkryli-hrob-keltskeho-kniezata.jpg

Archeologické nálezisko na okraji mestečka Lavau vo francúzkom kraji Champagne

2 500 rokov stará mohyla skrýva pohrebnú komoru s veľkosťou 14 m², ktorá doteraz nebola otvorená. Keltské knieža bolo pochované v centre tejto obrovskej mohyly. Najväčším nálezom v hrobe je obrovská nádoba na víno. Napriek tomu, že sa nádoba našla v hrobe Kelta, ide o výsledok grécko-etruskej remeselnej práce. Nádobu zdobili figúrky rohatého gréckeho riečneho boha Achelóosa a levie hlavy. Na tele sa nachádzalo zobrazenie boha vína – Dionýza. Priemer jej ústia bol 1 m! V archeológii sa takáto nádoba označuje ako kratér. Slúžila na miešanie vína. V staroveku sa víno miešalo s vodou, tento zvyk prevzali od Grékov aj iné národy, napríklad spomínaní Kelti. Ďalším zaujímavým objavom je dierkovaná strieborná lyžička, ktorá bola súčasťou výbavy riadu, pravdepodobne na filtrovanie vína.

Časti riadu sú dôkazom výmen, ktoré sa uskutočňovali medzi obyvateľmi z okolia Stredozemného mora a Keltmi.

Koniec 6. a začiatok 5. storočia pred n. l. bol charakterizovaný rozmachom etruských a gréckych mestských štátov, ako je Masilia, dnešné Marseille v južnom Francúzsku. Stredomorskí obchodníci hľadali otrokov, kovy a iný vzácny tovar, preto začali vyhľadávať obchodné styky s kontinentálnymi Keltmi. Kelti zasa získavali cenné predmety gréckeho a etruského pôvodu z obchodu. Mnohé z nich boli nájdené vo valoch v Heuneburgu a Hochdorfe v Nemecku.

zdroj: www.pluska.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.