Choď na obsah Choď na menu

Slovenský Tutanchamon pochovaný pod Tatrami

12. 9. 2013

slovensky-tutanchamon.jpg

Nález hrobky germánskeho veľmoža v Poprade - Matejovciach sa považuje za unikátny. "Tridsať rokov sa v Európe nič podobné a také úžasné nenašlo," povedal nemecký archeológ Klaus von Carnap-Bornheim. Prirovnanie k nálezu hrobky egyptského faraóna Tutanchamona vraj vôbec nie je prehnané.

Spiš sa natrvalo zapísal do archeologickej mapy sveta. Po náleze pozostatkov neandertálca v Gánovciach a zlatého pokladu z doby bronzovej v Spišskom Štvrtku vzbudila obrovský záujem odborníkov hrobka prominenta z prelomu 4. a 5. storočia n. l. Unikátnu stavbu našli čírou náhodou pri výstavbe logistickej haly v priemyselnom parku.

Pod najvyššími slovenskými končiarmi čaká na dobrodruhov výlet do najhlbších európskych dejín. Podtatranské múzeum v Poprade po prvý krát verejnosti sprístupnili prvú časť unikátnych nálezov, o ktoré sa bili svetové múzeá. Ide o predmety z hrobky slovenského Tutanchamona. Tak prezývajú neznámeho veľmoža, ktorého jeho ľud pochoval pred 1 600 rokmi pod Tatranskými štítmi, podobne ako egyptských kráľov pochovávali v tieni mohutných pyramíd.

Jeho meno je neznáme. Odborníci vylúčili, žeby išlo o kvádskeho kráľa Gabiniusa, ako to naznačovali špekulácie pri počiatkoch fantastického archeologického objavu pri Matejovciach. Jeho súkmeňovcom bol možno Vandal Stilicho, najväčší rímsky vojvodca tých čias. Panovník mal inak asi 20 až 25 rokov. Bol to na svoju dobu celkom urastený chlap, meral 172 centimetrov. A ako môžu návštevníci múzea so zatajeným dychom sledovať, vladár spod Tatier rád sa obklopoval prepychom a luxusom, ktorý si mohla dovoliť len spoločenská elita v Ríme.

Vedci sa stále divia, že ľudia žijúci niekde pod Tatrami boli aktívnymi šíriteľmi prvkov antickej civilizácie. No mnohí barbarskí náčelníci boli v tej dobe rímskymi vojvodcami. Je pravdepodobné, že aj tento mladý muž slúžil v rímskej armáde. Naznačuje to spôsob výživy ale tiež konštrukcia hrobky. Je izolovaná rovnakým spôsobom, aký popisujú rímske stavebné príručky. Ide o nečakane pevné previazanie s civilizačnými centrami tej doby.

slovensky-tutanchamon.jpgArtefakty z hrobky a kostrové pozostatky analyzovali špičkové laboratóriá v Dánsku či USA. V nemeckých laboratóriách sa nábytok konzervoval vo vákuových komorách z európskeho kozmického programu. Sem prúdili celé procesie vedcov, len aby si obzreli predmety nájdené pod Tatrami. Mimoriadnu pozornosť prejavili bytoví dizajnéri. Nábytok z tohto obdobia sa v nadalpskej Európe totiž nikde nezachoval. Možno pár kusov v severnom Nemecku, no určite nie z takto honosného prostredia.

Archeológovia predpokladajú, že v hrobke veľmoža boli aj zlaté predmety. Tie si však nie dlho po pohrebnom obrade odniesli vykrádači. Strecha bola evidentne porušená predtým, ako sa zakonzervovala. Cez ňu sa dostali dovnútra. Predmety v druhej komore boli porozhadzované, telo nebohého nebolo v anatomickej polohe. Atypická poloha telesných pozostatkov tiež nasvedčuje, že vo vnútri sa drancovalo. Zdá sa, že aj časť predmetov, ktoré sme vo vnútri našli, patrili vykrádačom. V celej Európe bolo zdokumentovaných množstvo nálezov, ktoré sú dôkazom, že vykrádanie hrobiek nebolo v tom období ničím neobvyklým.

Odborníci sa zhodujú, že stavba je unikátnym architektonickým a technickým dielom. Vonkajšiu komoru tvoria trámy s rozmermi dvadsať krát pätnásť centimetrov a dĺžkou až štyri metre. Vnútorná komora je postavená z dosák miestami až štyridsať centimetrov širokých. "Museli ich vykresať pomocou sekier. Spájali ich kazetovým systémom alebo perodrážkou, v hornej časti zapadali do líšt. Rovnako bola postavená aj sedlová strecha malej hrobovej komory. Je teda zjavné, že technológia, ktorá sa používa dodnes, je stará minimálne 1700 rokov. Postaviť takúto hrobku bolo v tých časoch určite mimoriadne zložité. Vyžadovalo si to nasadenie veľkého množstva zručných remeselníkov a zrejme aj nemálo peňazí."

Kým z hrobky skutočného Tutanchamona archeológovia vynášali celé zlaté skrine, v tomto prípade bolo „cenností“ menej. Pobrali ich vykrádači hrobov, postŕhali napríklad strieborné pláty z nábytku. Archeológovia však očakávajú, že skutočné poklady ešte len objavia. Z celej hrobky, ktorá váži približne 12 ton a do Nemecka ju prevážal obrovský kamión, sa im podarilo zatiaľ preskúmať len polovicu. Ak by sa múzeu podarilo v najbližších rokoch získať dostatok prostriedkov, plánuje sprístupniť celú hrobku, prípadne aj jej kópiu s názornou ukážkou, ako bola vykradnutá.