Choď na obsah Choď na menu

Našli „telo“ otca Alexandra Macedónskeho

31. 10. 2014

 filip-ii.-macedonsky.jpg

Filip II. Macedónsky

Našli pozostatky otca jedného z najväčších svetových vojvodcov – Alexandra Macedónskeho. Filip II. Macedónsky bol veľký panovník, ktorý mal však jednu vážnu smolu. Ostal hlboko v tieni svojho syna, Alexandra Veľkého.

Grécki archeológovia potvrdili, že našli pozostatky kráľa Filipa II. Macedónskeho. Ide o kosti v kráľovskej hrobke vo Vergine. Museli pritom preskúmať asi 350 kostí a fragmentov, ktoré tam objavili.

Jedným z dôkazov, že ide o Filipa II. Macedónskeho, je aj poškodená časť tváre na mieste, kde ho mal zasiahnuť šíp počas bitky pri Methone.  Boj sa odohral v roku 354 pred n. l.. Filip to prežil, ale až do smrti mal poznačenú tvár.

Hrobka bola pritom objavená už v rokoch 1977-1978, ale vedci sa odvtedy nedokázali zhodnúť, či skutočne ide o pozostatky Filipa II. Objavil ju grécky archeológ Manolis Andronikos.

Kráľovská hrobka obsahuje tri hroby. Prvý bol vyplienený, ale je v ňom nástenná maľba Znásilnenie Persefony, dcéry Dia a manželky vládcu podsvetia Háda. Tam našli aj pozostatky ľudského tela.

V druhom, neporušenom hrobe, objavili takmer spopolnené mužské pozostatky v hlavnej komore a podobné ženské pozostatky v predizbe. Okrem toho v ňom boli strieborné a bronzové nádoby, zlaté vence, zbrane, brnenia a pod.

Tretí hrob ukrýval urnu, v ktorej boli kosti mladého muža a viaceré strieborné predmety.

Filip II. Macedónsky sa narodil okolo roku 382 pred n. l.. Bol synom kráľa Amynta III. a Eurydiky. Po smrti svojho staršieho brata sa stal kráľom.

Počas jeho panovania uskutočnil významnú vojenskú reformu, ktorá odštartovala najslávnejšie obdobie starej Macedónie. Podarilo sa mu stabilizovať vnútornú, aj zahraničnú situáciu a postupne odštartoval expanzívnu politiku.

Bol zavraždený veliteľom svojej telesnej stráže (336 pred n. l.). Časť historikov špekuluje, či do jeho popravy nebol zapletený jeho syn Alexander. Ten nemal s otcom najlepší vzťah.

zdroj: www.aktuality.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.