Choď na obsah Choď na menu

Na Ukrajine objavili 6-tisíc rokov starý chrám

30. 10. 2014

na-ukrajine-objavili-6-tisic-rokov-stary-chram.jpg

Nález prehistorického chrámu na Ukrajine

V pravekom osídlení na území dnešnej Ukrajiny archeológovia objavili 6-tisíc rokov starý chrám. Našli v ňom aj ľudské figuríny a pozostatky po obetovaných zvieratách. Informuje o tom vedecký magazín Live Science s odvolaním sa na v ukrajinčine vychádzajúci magazín Tyragetia.

Ukrajinskí archeológovia Natália Burda a Mychailo Videjko tvrdia, že chrám bol dvojposchodovou budovou z dreva a hliny, mal vlastné nádvorie a postavili ho ešte skôr ako existovalo písmo. Jeho rozmery boli 60 x 20 metrov.

V pravekom chráme objavili 8 hlinených platforiem, na ktorých sa našli pozostatky spálených jahňacích kostí. Práve tie sú podľa bádateľov dôkazom o rituálnych obetách. Chrám bol pravdepodobne súčasťou trypilliánskej kultúry.

Live Science píše, že podlahy aj steny všetkých piatich izieb na poschodí boli zdobené červenou farbou, čo malo vytvárať slávnostnú atmosféru miesta. Chrám aj so zvyškom okolitej usadlosti bol v minulosti vypálený.

Pozoruhodné je, že niektoré figúrky s ľudskou podobou mali nosy pripomínajúce zobáky. Aj oči mali znázornené zvláštnym spôsobom. Keďže jedno bolo väčšie ako druhé. 

Okrem ľudských figurín a pozostatkov po obetovaných zvieratách sa v pravekom osídlení našli aj ozdoby do vlasov vyrobené z kostí a malé kamienky pripomínajúce žetóny, ktoré mohli slúžiť pri nejakej pravekej hre.

Prehistorickú osadu v blízkosti dnešnej Nebelivky objavili prvýkrát v roku 2009, až nedávny výskum však ukázal, že praveké osídlenie malo až 588 hektárov. Jeho súčasťou bolo viac ako 1200 budov a takmer 50 ulíc.

V 5. a 4. storočí pred n. l. ľudia postavili podobné chrámy aj v mestách na Strednom východe, v Anatólii i v Mezopotámii. Šesťtisíc rokov má aj chrám v starobylom meste Eridu v súčasnom Iraku.

zdroj: www.aktuality.sk

6-tisic-rokov-stary-chram--3-.jpg

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.