Choď na obsah Choď na menu

Jaskyňa v Indonézii odkryla poklad. Najstaršie nástenné maľby sveta

30. 10. 2014

jaskyna-v-indonezii-odkryla-poklad---najstarsie-nastenne-malby-sveta.jpg

Nástenné maľby na ostrove Sulawesi

Vedci pri prehľadávaní indonézskeho ostrova Sulawesi natrafili na nástenné maľby, ktoré sú pravdepodobne najstaršie na svete. Podľa prvotných odhadov môžu mať viac než 40 000 rokov, čím by tromfli svojich historických konkurentov z Francúzska a Španielska.

Doposiaľ sa za najstaršie maľby považovali vzorky farby z červeného kruhu v jaskyni El Castillo a francúzskej jaskyne Chauvet. Ich vek sa pohybuje v rozmedzí 37 000-40 000 rokov. Nástenné maľby z Indonézie by mali byť ešte staršie! Ich tvorcovia na ne použili hematit (krveľ).

Maľby zo Sulawesi vyobrazujú dve zvieratá (pravdepodobne divé prasa a jeleňa), ľudí, odtlačky rúk, ktoré mohli slúžiť ako podpis. Ide o jedinečný dôkaz pravekého umenia, ktorý predostiera myšlienku podobného umeleckého zmýšľania západnej a východnej populácie.

„Minimálny vek obrysov rúk je 39 900 rokov, čo z nich robí najstaršiu šablónu na svete,“ vysvetľuje člen austrálsko-indonézskeho výskumného tímu Maxime Aubert.

Podľa expertov už pred toľkými rokmi boli naši predkovia schopní premýšľať v abstraktnom jazyku. Zaujímavosťou je, že v jaskyni našli aj maľby spred 27 000 rokov, čo by znamenalo, že na tomto mieste žili ľudia minimálne 13 000 rokov.

Doterajšie nálezy v Indonézii boli datované na menej než 10 000 rokov, pretože podľa skorších názorov vedcov sa nemohli udržať v takých tropických podmienkach. Nové výskumy pomocou najmodernejšej techniky ale tvrdia opak.

zdroj: www.aktuality.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.