Choď na obsah Choď na menu

Archeológovia objavili mayskú jaskyňu hrôzy

4. 10. 2013

archeologovia-objavili-maysku-jaskynu-hrozy.jpeg

Časť vnútra jaskyne s lebkami, sánkami a rebrami počas vykopávok

V zrúcaninách mayského mesta Uxul sa v umelej jaskyni našiel masový hrob. Znaky na kostiach 24 ľudí ukázali, že im odťali hlavy a rozštvrtili telá!

Odťaté hlavy

Oznámili to spoloční vedúci výskumu Nikolai Grube a Kai Delvendahl z Universität Bonn (Nemecko) a Antonio Benavides Castillo z Instituto Nacional de Antropología e Historia v Campeche (Mexiko) s kolegami.

Kosti sa našli v umelej jaskyni s plochou 32 metrov štvorcových. Pôvodne slúžila ako vodný rezervoár. Príslušných ľudí zabili pred približne 1400 rokmi. Podľa členov tímu to boli buď vojnoví zajatci, alebo šľachtici zo samotného Uxulu.

„Popri veľkom počte pochovaných osôb bolo zjavné už počas vykopávok, že kostry sa nezachovali pospájané v pôvodnom anatomickom členení,“ povedal člen tímu Nicolaus Seefeld z Universität Bonn, priamy objaviteľ jaskyne.

Všetky lebky totiž boli rozhádzané po dne jaskyne, nijako nesúviseli s jednotlivými zvyškami tiel. Od väčšiny lebiek boli oddelené sánky. No kosti končatín sa v niektorých prípadoch zachovali v pôvodnom členení.

„Tento fakt vylučuje možnosť, že masový hrob predstavuje sekundárny pohreb, vzniknutý premiestnením kostí na nové miesto,“ zdôraznil Nicolaus Seefeld.

Štvrtenie zajatcov sa praktikovalo

Analýza kostí a ich priestorového rozloženia v jaskyni ukázala, že 24 pochovaným odťali hlavy a rozštvrtili ich telá. Násilnú smrť podporujú početné znaky.

Na niektorých lebkách sa našli zuby z vložkami z jadeitu, čo bola v mayskej spoločnosti obľúbená ozdoba, avšak vzhľadom ku vzácnosti materiálu vyhradená osobám s vysokým postavením.

archeologovia-objavili-maysku-jaskynu-hrozy-1.jpg

Na niektorých lebkách sa našli zuby z vložkami z jadeitu

 „Stopy po sekerách na krčných stavcoch zreteľne ukazujú na odťatie hlavy,“ vysvetlil Nicolaus Seefeld. Jedna lebka má navyše nezahojenú zlomeninu na čele, zjavne po údere kyjakom. Na viacerých ďalších sú sečné rany, asi spôsobené kamennými sekerami.

Kosti sa dobre zachovali vďaka prekrytiu bahnom. Vedci preto dokázali určiť vek a pohlavie 15 z 24 osôb. Išlo o 13 mužov a 2 ženy, majúcich v čase smrti 18 až 42 rokov. Niektorí očividne trpeli podvýživou, čo sa prejavilo aj vypadávaním zubov.

V zuboch ďalších sa však naopak našli vložky z jadeitu respektíve nefritu. Členovia tímu to považujú za znamenie vysokého spoločenského postavenia. Nie je však jasné, či to boli zajatí príslušníci elity z iného mayského mesta, alebo vzbúrenci zo samotného Uxulu. Objasniť to môže iba izotopová analýza kostí, ktorá určí, z akého miesta mayských nížin pochádzali.

„Objav tohto masového hrobu dokazuje, že štvrtenie vojnových zajatcov a všeobecne oponentov, často znázorňované v mayskom umení, sa skutočne praktikovalo,“ konštatoval na záver Nikolai Grube.

zdroj: www.aktuality.sk

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.