Choď na obsah Choď na menu

Taliansko, Sicília - Villa Romana del Casale

taliansko--sicilia---villa-romana-del-casale.jpg

Staroveký fitnes v dvojdielnych antických plavkách: „Dievčatá v bikinách“ preslávila prekvapujúca podobnosť so súčasnou módou

Zásluhu na zachovaní tejto gigantickej obrázkovej knihy z kameňa pre svet má bahno. Kniha rozpráva o dávno minulých časoch, antickej nádhere, vysokej kultúre a neopísateľnom luxuse. Hovorí o domáckom živote i pánskej poľovačke, legendách a hrách. Na jej stránkach sú vyobrazení obri, bohovia a rozprávkové bytosti. Výjavy, zostavené z miliónov farebných kociek, zobrazujú mladosť a krásu, starostlivosť o telo, fitnesový tréning a športové súťaže. Dnešný divák obdivuje moderný výraz neskorej rímskej antiky, a zároveň prekvapivo cudzo pôsobiace staroveké prvky na obrazoch, po ktorých sa kedysi chodilo.

Tak ako v minulosti, aj dnes návštevníka privíta osviežujúci vánok v malom úrodnom údolí. Na úpätí hory Mangone postavili na konci rímskeho obdobia vilu. Jej pôvod je dodnes opradený tajomstvom. Vedci vedú spory o identite stavebníkov vily i o jej účele a pýtajú sa, prečo ju postavili práve v srdci Sicílie, ďaleko od centier Rímskej ríše. Azda sa tu usadil na odpočinok cisár Maximianus Herculius, keď odstúpil? Alebo ju dal vybudovať nejaký vysoký dôstojník a lénny plán, ktorý mal dobré styky s rímskym panovníckym palácom? Využívali ju na trvalé bývanie, alebo mala slúžiť len ako dovolenková vila na uspokojenie poľovníckych záľub? A je možné, že pravdepodobne preto ju postavili vo vnútrozemí veľkého ostrova, ktoré poskytovalo bohatú loveckú korisť?

Výber staveniska bol dôkladne premyslený: už pri vchode vidieť potôčik, z ktorého sa napájal vodovod. Zásoboval vodou nielen priestranné kúpele, saunu a studne, ale aj rafinovanú, luxusnú konštrukciu toaliet a zabezpečoval dokonalú hygienu. Obyvatelia vily považovali starostlivosť o telo za mimoriadne dôležitú záležitosť: na obrázkoch knihy, znázornenej na podlahe, sú vyobrazení maséri s kanvicami na olej, kúpeľníci a chlapci s čistými uterákmi. Oproti, na druhej strane átria so stĺporadím, sa nachádza miestnosť s preslávenými „Dievčatami v bikinách“, dámami, ktoré cvičia v antických dvojdielnych plavkách. Pozoruhodný je okrem prekvapivo dobre známej módy plaviek aj ženský ideál krásy tých čias: vyšportovaná a svalnatá žena, pôsobiaca takmer mužsky, so štíhlymi nohami, dlhovlasá, s malými a veľmi okrúhlymi prsiami.

taliansko--sicilia--villa-romana-del-casale--2-.jpg
 
Vilu chráni pred vetrom a počasím prístrešok

Na vyrozprávanie všetkých príbehov, ktoré sú zobrazené v dlhej „Chodbe veľkej poľovačky“, by nestačilo ani niekoľko kníh. Veľa stránok papiera by zobral opis všetkých zvierat, ktoré porazili, zajali, spútali, ulovili či na ne poľovali. Na jednom výjave je zachytený človek ako korisť zatvorená v klietke. Strážilo ho praveké zviera s pazúrmi: alegória – človek ako ničiteľ prírody v zajatí. Pod nohami návštevníka sa rozprestiera obrovská zoologická záhrada: býky, srnce, diviaky a zajace, ale aj tigre, slony, nosorožce, levy a gazely. Pri pohľade na všetky zvieratá si človek znova uvedom, že Sicília sa nachádza iba pár desiatok kilometrov od severného pobrežia čierneho kontinentu.

Vyobrazenia itackého Odysea, ako podáva pohár vína trocha nahlúplo hľadiacemu Polyfémovi, je vzdaním úcty svetu antických legiend, ktorý je tiež súčasťou obrázkovej knihy v Casale. Prirodzene, nakoniec nesmie chýbať hymna na Erosa ako happyend jedinečného putovania do minulosti: mladý milenecký pár je v takom očarujúcom objatí, že človekom lomcujú protichodné pocity, pretože ako pozorovateľ tejto krásy, zároveň nechce zbytočne rušiť túto zaľúbenú dvojicu.

Po rozsiahlych záplavách roku 1161 plášť bahna prikryl milenecký pár i poľovnícke scény, dievčatá v bikinách a kúpele, aby ich na celé stáročia dokonale zakonzervoval. Mozaiky vo Villa Casele sú dnes oknom, ktoré nám umožní nazrieť do antiky.

VILLA ROMANA DEL CASALE

Mapa

KULTÚRNA PAMIATKA: vykopávky komplexu vily s centrálnym nádvorím so studňou v tvare peristylu, približne 50 miestností, napr. triklínium, termy a trónna sieň, ako aj podlahové mozaiky s plochou okolo 3 500 m²; v miestnosti č. 26 mozaika s poľovníckym výjavom a v miestnosti č. 28 slávne, tzv. „Dievčatá v bikinách“

KONTINENT: Európa

KRAJINA: Taliansko, Sicília

MIESTO: Villa Romana del Casele (Contrada Casale), juhozápadne od Piazza Armerina

NA LISTINE UNESCO: 1997

VÝZNAM: jedna z najlepšie zachovaných a najluxusnejších rímskych víl

Z HISTÓRIE: zač. 4. storočia postavená pre doposiaľ neznámeho majiteľa, od r. 1950 vykopávky

Zdroj: kniha POKLADY SVETA  - Kultúrne pamiatky a prírodné krásy na zozname UNESCO

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.