Choď na obsah Choď na menu

Taliansko, Sardínia - Nugary Su Nuraxi v Barumini

taliansko--sardinia---nugary-su-nuraxi-v-barumini.jpg

Základy kruhových stavieb sa dnes podobajú šikovne založenému bludisku

Čo bolo prvé? Architektúra, ktorá sa zrodila v predstavách, alebo architektúra, ktorá vznikla napodobnením prírodných tvarov? Vedci sa nad tým dlho zamýšľali, otázka však naďalej zostáva nezodpovedaná. Ľudský duch chce mať kontrolu nad neusporiadaným svetom: preto sú jaskynné maľby z kamennej doby väčšinou abstraktné, v 8. storočí pred n. l. Gréci zaplnili juh starovekej Itálie (dnešné Taliansko) racionálnymi pravouhlými modelmi miest. Sardínske prehistorické nuragén, to je podľa slov nedávno zosnulého historika umenia Bruna Zeviho „krása nepravidelnosti, prizma tisícov tajomných svetiel“. Jeho kamenné múry, prispôsobené obrysom terénu, sú pravým opakom týmto modelov. Vďaka vynikajúcemu riešeniu špecifického geografického, sociálneho a politického problému sa Su Nuraxi vo vnútrozemí, neďaleko Cagliari zaradilo k „dedičstvu ľudstva“.

Na základe vykonaných rádiokarbónových skúšok vedci zistili, že rok 1460 pred n. l. bol rokom založenia týchto úžasných nuragov. Nachádza sa tu sedemtisíc zachovaných prehistorických obytných, obranných a kultových veží Sardínie. Tak ako sú stredoveké mestá zasadené do krajiny a z ich krivolakých ulíc vyžaruje bezpečie, podobne sa prekrývajú a vrstvia základy osídlenia na úpätí hradu. „Radosť z neobmedzených kriviek“, „antiklasická mentalita, ktorá nenávidí geometriu a symetriu“, „náboženská hrôza z dokonalosti“, „ako disonancia dominujúca v dvanásťtónovej hudbe“. To je iba niekoľko označení historikov, ktorí sú presvedčení o tom, že Su Nuraxi di Barumini nevzniklo náhodou, ale je zhmotnením určitého svetonázoru. Na ezoterikov pôsobí súbor trocha tajomne, lebo bronzoví bojovníci s anténami, helmami a štyrmi očami, ktorých tu vykopali, vyzerajú ako ľudia z inej planéty.

taliansko--sardinia--nugary-su-nuraxi-v-barumini--2-.jpg
 
Pred 3 500 rokmi postavili v Su Nuraxi vežu, ktorá mala kedysi 19 metrov a týčila sa vysoko k oblohe; sídlil v nej pravdepodobne „kráľ Pastierov“.

V centre Su Nuraxi sa nachádza veža, vysoká pôvodne 19 metrov. Pozostáva z bazaltových blokov s hmotnosťou niekoľko ton, spájaných bez škár a bez použitia malty, ktoré sa osadzovali do výšky pomocou valcov a rámp. Vo vnútri je vytvorený kužeľ s nepravou klenbou. To znamená, že múry priliehajú k sebe a na plochom vrchole vznikla výhľadová plošina, odkiaľ možno kontrolovať okolitú krajinu. Do troch susediacich priestorov, pravdepodobne to bolo obydlie kniežaťa či „kráľa pastierov“, sa vchádzalo špirálovým schodiskom. Prepojením štyroch menších veží múrom vzniklo na úpätí „opevneného hradu“ priestranný dvor. Pri nepriateľských vpádoch poskytol útočisko dedinčanom, ktorí bývali v kruhových kamenných chalupách. V časoch obliehania obyvatelia čerpali vodu z 20 metrov hlbokej studne. Keď počet obyvateľov vzrástol, postavili druhý prstenec múrov, osadený hlbšie. Na začiatku železnej doby, teda od 10. do 8. storočia pred n. l., prebiehala v Su Nuraxi mimoriadne čulá stavebná činnosť a žilo tu až tisíc osôb.

V Taliansku považujú Sardínčanov za vidiecky národ, utiahnutý na ostrove. Toto označenie je výstižné aj pre pôvodných obyvateľov, ktorí sem kedysi prišli po Stredozemnom mori: objavujú sa tu stopy mykénskej kultúry, za príbuzných obyvateľov nuragov sa považovali aj apúlski Trulliovia a Talayoti z Baleárskych ostrovov. Prisťahovalci sa však čoskoro obrátili k moru chrbtom.

V 7. storočí pred n. l. ovládli Su Nuraxi Kartáginci. Po zničení ho opätovne vybudovali a využívali ako „obrannú dedinu“. Až v 5. storočí pred n. l. postihla vysočinu vulkanického pôvodu izolácia. Prešli celé stáročia, kým sa zásluhou archeológa Giovanniho Lillia dostala pevnosť do svetla moderny. V moderne sú nuragy považované za archetyp architektúry: v New Yorku sa roku 1988 na výstave o demonštruktivizme objavil model Su Nuraxi, uvedený ako príklad spontánnej kreativity, úzko spätej s prírodou.

Nugary Su Nuraxi v Barumini

Mapa

KULTÚRNA PAMIATKA: „sardínske prehistorické veže“ vysoké do 20 m, na ostrove je roztrúsených približne 7 000 stavieb z veľkých, nasucho kladených kamenných blokov; slovo „nur“ s obmenami „nuraxi“ alebo „nuracu“, t. j. nuragy, znamená „hŕstka“; Su Nuraxi di Barumini s vežou vysokou 15 m a centrálnou stavbou päťvežovej citadely; v 4 stavebných fázach použili 22 850 m³ kameňa

KONTINENT: Európa

KRAJINA: Taliansko, Sardínia

MIESTO: Su Nuraxi, západne od Barumini, severne od Cagliari

NA LISTINE UNESCO: 1997

VÝZNAM: jedinečné prehistorické obranné stavby z bronzovej doby; súbor v Barumini je najlepšie zachovaným svedectvom tzv. „nuragénu“

Z HISTÓRIE: 15. storočie pred n. l. 1.-2. storočie n. l. rôzne fázy výstavby nuragénu, 1500-500 pred n. l. nuragénska kultúra, 1460(+/-200) pred n. l. rádiokarbónový výskum klenby Su Nuraxi a nález zvyškov kmeňa borievky, ktoré sa na nej prichytili, dôkaz o stavbe s kedysi devätnásť metrov vysokou vežou, 1940 prvé skúšobné vrty a skúšobné vykopávky, 1949-56 archeologický výskum Su Nuraxi

Zdroj: kniha POKLADY SVETA  - Kultúrne pamiatky a prírodné krásy na zozname UNESCO

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.