Choď na obsah Choď na menu

Taliansko - Archeologické náleziská a bazilika aquilejských patriarchov

taliansko---archeologicke-naleziska-a-bazilika-aquilejskych-patriarchov.jpg

Niekoľko stĺpov dnes označuje Forum Romanum, stredisko antického mesta Aquileia

V 5. storočí, keď Attilovi Huni zakladali v Aquilei požiare, obyvatelia mesta sa presunuli do bezpečia smerom k moru do Grado a na ostrovy v lagúne. Prúdy „letných karaván“ sa dnes ženú k moru po Via Giulia Augusta v Aquilei, rovnej ako šnúra. Hoci rekreanti túžiaci po oddychu sa zdržia dopravou z jednoprúdovej Via Gemina, vôbec im nenapadne, že stoja priamo v centre starorímskeho mesta.

Keby obrátili pohľad smerom k vyše desiatke antických stĺpov a chceli by sa dozvedieť viac, prečítali by si, že na tomto mieste sa kedysi nachádzalo fórum, stredisko mestského života s budovami pre správu a obchod. Z prvého pohľadu nie je zrejmý niekdajší mimoriadny význam tejto obce, ktorá je poslednou prekážkou pred plážou v Grado. Dnešná komúna Aquileia má 3 275 obyvateľov, približne pred dvoma tisícročiami ich tu však žilo sedemdesiat až stotisíc.

Pôvodne bolo na tomto mieste len vojenské stanovište, prístupné po splavnej rieke. Tu, v zázemí severného pobrežia Jadranského mora, sa usadili Rimania, lebo tento kus zeme, ktorý slúžil légiám aj na prežitie zimy, sa vyznačoval strategicky výhodnou polohou. Odtiaľto rozširovali svoju ríšu smerom na sever, východ a juhovýchod. Na planine južne od alpských výbežkov, ktoré sa objavujú v diaľke, sa kedysi začínalo nejedno vojnové dobrodružstvo.

Ukázalo sa, že čo je vhodné pre vojsko, je výhodné aj z iných hľadísk. Rímska Colonia sa preto čoskoro stala dôležitým obchodným miestom. S týmto úsekom dejín sa možno oboznámiť pri návšteve aquilejského Archeologického múzea. V múzeu je vystavená jedenásťmetrová loď. Bola to azda jedna z tých lodí, čo z celého Stredomoria dovážali tovar do prístavu na rieke Natissa? Doposiaľ sa zachovalo aspoň prístavisko s kamennými kruhmi, ktoré slúžili na priväzovanie lodí. A tovar, určený na rýchly predaj, sa dopravoval krátkou cestou cez decumanus z prístavnej hrádze priamo do obchodného centra. Zoradenie jednotlivých kamienkov mozaiky vedľa seba pomáha vedcom, aby sa dostali na koreň dejín mesta.

aquileia--2-.jpg

Dóm Santa Maria, románska bazilika, stála na predchádzajúcej ranokresťanskej stavbe s nádhernými podlahovými mozaikami.

Len časť tovaru ostával na mieste, ďalšiu časť odviezli za Alpy. Miestne remeslá sa spojili s obchodom, výrobky sa zdokonaľovali, vyrábali sa vázy, amfory a olejové lampy. Mimoriadne rozšírené bolo spracovanie mramoru a mozaikové umenie, ktorého bohaté pozostatky sa objavujú v miestnych múzeách a kresťanskej bazilike, ale aj vo voľnej prírode.

O niekdajšej veľkosti mesta svedčí tabuľka na múre baziliky s textom pápežského dekrétu pre tento kostol, ktorý nasledoval „hneď za rímskym“. Odkiaľ sa vzala toľká hrdosť? Prečo taký honosný kostol, ktorý mal viacerých predchodcov, až kým nenadobudol súčasný románsky tvar?

To, čo bolo užitočné pre vojakov a obchodníkov, prišlo vhod aj poslom viery. Kresťania z Aquileie sa hneď po legalizácii svojho náboženstva roku 313 vydali na cestu Bavorska, Maďarska a Chorvátska, aby tam šírili evanjelium. A keď sa cirkevní vodcovia stali patriarchami v Jeruzaleme či Konštantínopole, aquilejský biskup získal tiež tento honosný titul. Nadregionálny význam patriarchátu sa neudržal dlho. Podpora Karola Veľkého mu prinavrátila niekdajšiu slávu iba prechodne. V neskoršom období rozmachu v 11. storočí vznikla súčasná bazilika, ktorá sa dvíha nad ranokresťanskou podlahou mozaikou na ploche 700 m². Pri pohľade na mozaiku sa zdá, že potešenie z farebného, živého riešenia bolo často dôležitejšie ako samotné šírenie kresťanského svätého posolstva v symboloch. A tak Jonáša na týchto vyobrazeniach neprehltla veľryba, ale fantastická morská obluda, ktorá ho potom znova vypľula na príťažlivej piesočnatej pláži.

Archeologické náleziská a bazilika aquilejských patriarchov

Mapa

KULTÚRNA PAMIATKA: Aquileia, v stredoveku známa ako Aglar, v meste sa nachádza napr. Dóm Santa Maria, trojloďová bazilika s podlahovou mozaikou na ploche 700 m², pod dómom starokresťanská kultová stavba (4. storočie), ako aj rímske vykopávky: napr. zvyšky antického riečneho prístavu, Forum Romanum, zvyšky antického mestského múru a zrúcaniny amfiteátra

KONTINENT: Európa

KRAJINA: Taliansko, Friaul-Júlsko-Benátky

MIESTO: Aquileia, južne od Udine

NA LISTINE UNESCO: 1998

VÝZNAM: kedysi jedno z blahobytných miest ranej Rímskej ríše; kľúčová úloha pri kristianizácii strednej Európy

Z HISTÓRIE: 181 pred n. l. založenie mesta ako rímskej kolónie, 161-180 vládnutie Marca Aurelia v r. 167 a 170 zastavila Aquileia nápor germánskych kmeňov do Itálie, 168/69 mor, pobyt cisára Lucia Aurelia Vera (130-169) a Marca Aurelia (Marcus Aurelius Antoninus) v Aquilei, 319 za biskupa Teodora výstavba Baziliky patriarchov, dnes Dóm Santa Maria, 452 ničivé útoky Attilových hôrd, mesto zrovnané so zemou, 1215 spis „Vlašský hosť“ pána aquilejského dómu kanonika Thomasina von Zirclaere, ktorý písal po nemecky, 1420 ovládnutie Benátkami, 1751 zrušenie sídla patriarchu, 1909 odkrytie mozaikovej podlahy v objekte dómu

Zdroj: kniha POKLADY SVETA  - Kultúrne pamiatky a prírodné krásy na zozname UNESCO

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.