Choď na obsah Choď na menu

Grécko - Apolónov chrám vo Vassés

grecko---apolonov-chram-vo-vasses.jpg

"Apolón Epikureios v horách Arkádie"

V divokých horách Arkádie, vo výške 1 300 m sa zachoval chrám Apolóna Epikureia. V porovnaní so všetkými ostatnými gréckymi chrámami najlepšie prečkal virvar času pravdepodobne práve vďaka svojej izolovanej polohe na okraji hlbokého údolia. Dielam antického autora Pausania, pochádzajúceho z Malej Ázie, vďačíme za to, že sa pre nasledujúce generácie zachovali podrobnosti o úplnom vzhľade tejto stavby.

Podľa legendy bol chrám vybudovaný po epidémii moru, ktorá v tejto oblasti vyčíňala v 5. storočí pred n. l. Obyvatelia vtedy zložili sľub, že postavia Apolónovi chrám, keď ich ušetrí od choroby. Očividne mali ich prosby úspech; a na mieste staršej stavby bola na počesť Apolóna Epikureia – „liečiteľa“ – vybudovaná sčasti zo starých kamenných blokov architektonicky nezvyčajná budova, ktorá dodnes vyvoláva rovnaký obdiv i otázky. Všeobecne sa predpokladá, že Iktinos, staviteľ slávneho Partenonu v Aténach, vytvoril aj plány tohto chrámu.

Prvou architektonickou zvláštnosťou je – na rozdiel od zvyčajnej orientácie na východ a západ – jeho severo-južné nasmerovanie; je to fenomén, ktorý treba pravdepodobne odvodiť z nasmerovania starších stavieb, predchodkýň, o ktoré sa „novostavba“ opierala. Na vnútorné časti budovy, a to na skulptúry, strechu a hlavice stĺpov, bol použitý mramor, zvyšok budovy bol postavený z miestneho sivého kameňa. Aj keď na klasický chrám nezvyčajne pretiahnutá stavba so šiestimi stĺpmi na užšej a pätnástimi stĺpmi na dlhšej strane pripomína staršie chrámové stavby zo 6. storočia pred n. l., pomer rozmerov stĺpov má už skôr charakter klasiky. Chrám s rozmermi 14 × 38 metrov sa riadi z hľadiska pomerov veľkostí podľa Apolónovho chrámu v Delfách, ktorý vtedy patril k najposvätnejším miestam v Grécku.

apolonov-chram-vo-vasses--2-.jpg
 
V roku 1990 bol Apolónov chrám prekrytý hrubou celtovinou. To čo odvtedy pôsobí ako ďalšie zabalené dielo umelca Christa, slúži v skutočnosti na to, aby bol chrám chránený pred ďalším poškodením vplyvom zvetrávania

Osobitný záujem a obdiv – vtedy i dnes – vyvoláva stvárnenie vnútorného priestoru, cely. Zatiaľ čo je možné hovoriť skôr o konvenčnej vonkajšej stavbe, podobu vnútornej sály možno označiť zasa za nezvyčajnú a nádhernú. Stĺpy cely nestoja voľne v priestore, ale sú spojené s bočnými stenami prostredníctvom výčnelkov stien. Na rozdiel od vonkajších stĺpov nie sú vybudované v dórskom, ale v iónskom slohu. Spočívajú na široko vyčnievajúcich základoch a štíhle vysoké stĺpy prechádzajú do mohutných iónskych hlavíc. Iónsky sloh, ktorý bol pôvodne určený vlastne pre vonkajšiu stavbu, sa tým stáva charakterizujúcim momentom vnútorného priestoru. Osobitnosťou v dejinách umenia je stĺp na užšej strane, ktorý bol zakončený korintskou hlavicou. Táto dnes už nejestvujúca hlavica, ktorej zachované nákresy sprostredkúvajú presný obraz jej vzhľadu, bola najstaršou dodnes známou korintskou hlavicou v dejinách staviteľstva. Ako otvorená kniha gréckych dejín umenia tento chrám, ktorý je už viac ako desaťročie ukrytý pod celtovinou – ako keby tu bol pracoval umelec Christo – zlučuje prvky dórskeho, iónskeho a korintského slohu.

Nad iónskymi stĺpmi sa kedysi nachádzal vlys s dvadsiatimi tromi doskami reliéfov, ktoré sú od začiatku 19. storočia v londýnskom Britskom múzeu. Popri vlyse z Partenonu patrí k najlepšie zachovaným umeleckým dielam klasiky a znázorňuje okrem iného mimoriadne svieže zobrazenia Amazoniek s kentaurami.

O podrobnostiach kultu, ktorý sa vykonával v chráme, sa, žiaľ, nezachovalo nič. Rovnako sa nezachovali skulptúry na štíte ani kultové sochy, hoci grécke pramene ich uvádzajú.

Apolónov chrám vo Vassés

Mapa

KULTÚRNA PAMIATKA: klasický chrám, dar obyvateľom starovekej Figaleie (dnešného Vassés), budova obrátená na sever

KONTINENT: Európa

KRAJINA: Grécko, Peloponéz

MIESTO: Vassés, južne od Adrítseny

NA LISTINE UNESCO: 1986

VÝZNAM: slávny klasický chrám boha Slnka a liečiteľského umenia

Z HISTÓRIE: medzi r. 438/37 a 420 pred n. l. pravdepodobne výstavba chrámu, 1765 opätovné objavenie, 1811 vlysy a metópy prenesené do Britského múzea v Londýne, od r. 1990 „zastrešenie“ z dôvodu konzervácie

Zdroj: kniha POKLADY SVETA - Kultúrne pamiatky a prírodné krásy na zozname UNESCO

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.